Avatar billede gizp Nybegynder
30. december 2002 - 18:45 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

Vurdere lige denne for mig

Hej..
Håber i lige vil kigge lidt på denne side http://damkjaer.frip.dk/ivarhaahr, og vurdere den.
På forhånd tak!!

/gizp
Avatar billede michael-k Nybegynder
30. december 2002 - 18:49 #1
wow den er godt nok grøn ;) 
Ser lidt cartoon agtig ud det skulle vel ikke være menigen til et tømmerfirma :P 

Få kigget på noget farvelærer  www.html.dk  har en artikel om det

Få noget grafik ind  og lav logoet om.
30. december 2002 - 18:56 #2
Man er også vant til at menuen ligger i venstre side, det er selvfølgelig lidt innovativt at sætte den i højre side, men alligevel...
30. december 2002 - 18:58 #3
Og der er helt klart for lidt lufu omkring "Ivar Haahr a/s.
Avatar billede gizp Nybegynder
30. december 2002 - 18:58 #4
michael-k er det toplogoet eller hjørnelogoet du mener?
Avatar billede michael-k Nybegynder
30. december 2002 - 19:03 #5
toplogoet  det ser kæmpe stort ud i forhold til at det andet :)
Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
30. december 2002 - 19:21 #6
grøn og rød passer ikke ret godt sammen
Avatar billede perth0 Nybegynder
30. december 2002 - 20:38 #7
Og du kan vist ikke blive enig med dig selv om, hvilket telefonnummer og email du har.
Avatar billede chili17 Nybegynder
30. december 2002 - 21:42 #8
Med mindre du bygger med lego-klodser er siden opbygget alt for firkantet og stift, syntes det er fint med få, men sigende informationer som det ser ud til at du vil - dit farve valg er måske ikke det mest hensigtsmæssige se på http://www.colormatch.dk/
Men samlet set er siden altså - ja undskyld  "for klodset"
Avatar billede nstenberg Nybegynder
31. december 2002 - 01:33 #9
Here I Go:

1) Den grønne farve i baggrunden passer ikke med de andre grønne farver.
2) Logoet er rimeligt stort - men dette er der ikke noget galt med. Problemet med logoet er, efter min mening, den der meget lyse grønne baggrundsfarve. Jeg ville nok lave en hvid baggrund.
3) Lav din menu via CSS fremfor java-script.
4) Drop al brug af Microsoft Word til html-editor. Prøv dig istedet frem med Frontpage eller Frontpage Express, hvis du ikke gider bruge penge på nogle af de bedre programmer. (jeg bruger personligt en almindelig tekst-editor = notepad).
5) Jeg bliver forvirret når jeg ser to forskellige email-addresser på forsiden; det samme gælder telefonnummeret.
6) Jeg ville nok lave linieafstanden med linebreak (<br />) hvor du skriver "Kontakt os på....tlf...fax..." osv. Når du <p>, bliver afstanden imellem de forskellige kontaktmuligheder for stor.


Hvis jeg var dig, ville jeg prøve at hente noget inspiration fra Danfoss's internationale hjemmeside på www.danfoss.com (ikke fra danfoss.dk!). Grunden til at jeg vil anbefale dig at kigge på netop den side er, at Danfoss for nyligt byttede om på farverne i deres logo, så det nu er skrevet med rød skrift (hvor den før var hvid med rød baggrund). Anyway, så synes jeg at de har formået at lave en hjemmeside, hvor deres logo er godt centralt placeret, men alligevel ikke forstyrrende, pga. den ringe brug af andre farver.


Anyway, det var hvad jeg havde at sige. Håber du kunne bruge det til noget.


/ Nikolaj
Avatar billede gizp Nybegynder
31. december 2002 - 12:45 #10
Tak for det!!! og godt nytår!

/gizp
Avatar billede gizp Nybegynder
02. januar 2003 - 11:01 #11
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester