30. december 2002 - 23:32Der er
34 kommentarer og 2 løsninger
Hvad koster min PC?
Jeg ville måske lave min egen server, men skal først have regnet ud hvad det ca koster at have min computer tændt i 24 timer 360 dage om året. Det skal være en gennemsnits takst, jeg kender ikke taksten på strøm, hvor meget vil min PC evt bruge af strøm???
500mhz pentium 128mb ram 13gb hardisk GF 2 MX Grafik: Hvad bruger den i strøm og hvad vil det koste?
2Ghz+ Atlon 512MB ram GF 4400 40GB hardisk: vil denne bruge mindre strøm da den er nyere end den anden, eller vil det blive meget mere, evt strømforbrug og pris på denne også!
Man finder kun ud af det ved at måle. Men skulle en 2GHz komme op på det forbrug, som kwanstudios nævner, med det udstyr der nævnes, så er der da noget galt. Et par 1.8 GHz maskiner jeg har målt på ligger på 60W-90W afhængigt af hvor meget de laver.
En server skal jo ikke lave så meget! DVS, hvis AMD cpuen bruger 90w, så bruger min 500 mindre... Jeg vil også hellere have i regner op - da jeg ikke vil have overraskelser!
Måler? Køb en lille grøn måledims til at sætte i elledningen hps din elektriker. Eller lån den hos elselskabet. KOster vel 100 kr, og det er meget sjovt at have én (hvad koster det mon at støvsuge huset?)
>>erikjakobsen , den der lille målerdims er ikke et skud hagl værd. Den har en fejlprocent på 10 , den er testet sammen med flere andre af samme type på vores målerlaboratorie ( Elforsyningen ).
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.