Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:28 Der er 44 kommentarer og
4 løsninger

pesa.frip.dk

Hej Eksperter


Så har jeg siddet og rodet med et design til www.pesa.frip.dk , og det må nu være tid at høre Jeres dom inden jeg arbejder videre med designet.

Hvad synes I?

Opbygningen? Farverne? Designet som helhed? Menuen? Rent grafisk?

Chart-logoet bliver der gjort noget med, så bare rolig!
Avatar billede www.kwdemant.dk Juniormester
04. januar 2003 - 22:31 #1
rodet..
Avatar billede dennism Nybegynder
04. januar 2003 - 22:32 #2
Det er utroligt rodet, og farve sammen sætningen er meget dårlig!..
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:34 #3
Rodet? Er det menuen ovre til venstre I er utilfredse med?

Farvesammensætningen? Hvad synes du der er galt, dennism?
Avatar billede www.kwdemant.dk Juniormester
04. januar 2003 - 22:35 #4
det er næsten det hele
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:36 #5
www.kwdemant.dk>>> Kan du ikke bare uddybe det en lille bitte smule? Hvad synes du så ikke er rodet på siden?
Avatar billede www.kwdemant.dk Juniormester
04. januar 2003 - 22:39 #6
teksten i de midterste kolonner er det eneste jeg synes der "urodet" ud
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:41 #7
www.kwdemant.dk>>> Dvs. du egentlig kun kan lide selve brødteksten? Hvad er det du synes der er galt med undermenuerne og datoangivelserne?
Avatar billede theplayer.da.ru Nybegynder
04. januar 2003 - 22:42 #8
hmm... Lav alt det hvide rundt om siden i en mere mørk farve. I stedet for rød markeringsfarve ude til ventre, så brug en lidt mindre i øjefaldende farve.

Brug evt. sort skrift til teksten, da den hvide godt kan være trals at se på, med de valgte farver.

Ellers COOL!!!

Mvh.
ThePlayer.Dk
Avatar billede www.kwdemant.dk Juniormester
04. januar 2003 - 22:43 #9
jeg vil sige at man lige bruger noget tid på at fatte hvordan tingene skal læses
Avatar billede syvon Nybegynder
04. januar 2003 - 22:45 #10
er det meningen at der skal stå KONTAKTE og ikke KONTAKT
Avatar billede taygoo Nybegynder
04. januar 2003 - 22:46 #11
Alt for rodet, husk kontraster i farverne. orange og hvis hænger ikke godt sammen.

Din menu ser ud til at den vilde natur har plantet, det ville hjælpe kraftigt hvis du bruger rækker i stedet for. og gør noget ved linkene. for godt nok har du markeret med fed dine link men det tog mig noget tid at opfatte dette.

Ha en menu for sig, og ha ikke tekst blandet sammen med.
Avatar billede theselfimages Nybegynder
04. januar 2003 - 22:46 #12
Menuen til venstre er rodet. Layoutet ser ud af helvede til. Der er ingen grafisk signalvørdi, ingen brug af typografi, og en elendig farvesammensætning der gør indholdet svært at læse.

Hvad skal siden fortælle? Til hvem? og hvorfor?
Prøv at spørg dig selv og dette.
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:47 #13
theplayer.da.ru>>> Prøver lige at eksperimentere lidt med baggrundsfarven. Den røde blev brugt for rent grafisk at peppe siden op, men du kan nok have ret i at den er lidt for iøjnefaldende!

Jeg tror ikke jeg vil følge dit råd med at lave teksten sort. Har prøvet det, og den hvide synes jeg egentlig også fungerer godt.

Tak.


www.kwdemant.dk>>> (22:43:11) Er det kun menuen ude til venstre eller er det siden som helhed?
Avatar billede theplayer.da.ru Nybegynder
04. januar 2003 - 22:47 #14
kwdemant.dk -> Nu er det ikke for at blande mig. Men du siger rodet. Jeg har lige kigget på din side, ttjaaa... Det er rodet. Eller, man kan ikke se rigtig hvad man skal trykke på. Jo hvis man kører musen hen over.
Design... hæhæ
Hvis man trykker på et link, skal man opdatere hele siden... WHY???
Altså ikke for noget :-)

Mvh.
ThePlayer.Dk
Avatar billede taygoo Nybegynder
04. januar 2003 - 22:47 #15
jo kontrasten i farver, nu kører jeg 1024*768, og med en hvid baggrund er det meget svært at læse det. Prøv eventuelt at lave en mørk baggrund.
Avatar billede darkstyler Nybegynder
04. januar 2003 - 22:49 #16
Hvis jeg var dig ville jeg lave om på farverne... Man bliver hurtigt træt af at se på dem og hvis du håber på at få flere besøgende end dine nærmeste venner ville jeg også gøre siden mere indbydende at se på...
Og Chart-logoet har du givet for meget plads hvis det skal være det så vælg et af de mindre....
Jeg vil også anbefale dig at gøre noge ved menuen i venstre Den er meget uoverskuelig! Du kunne eventuelt flytte chart.dk-logoet derop!
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:50 #17
"Din menu ser ud til at den vilde natur har plantet"... he he. Ok, jeg har vist fattet Jeres pointe. Menuen bliver lavet om!

theselfimages >>> Kan du måske uddybe det lidt?
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:54 #18
taygoo>>> Øhh, mener du at opløsningen gør det svært at læse min side? Synes du det bliver nemmere at læse hvis jeg ændrer baggrunden til en mørk farve? Hvorfor?

darkstyler>>> Hvad er det lige præcis du er utilfreds med, med hensyn til farverne? Chart-logoet bliver der som sagt gjort noget ved (det bliver fjernet!).
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 22:57 #19
(Så er baggrundsfarven gjort mørkere)
Avatar billede www.kwdemant.dk Juniormester
04. januar 2003 - 22:57 #20
pesa >> mest menuen til venstre
Avatar billede taygoo Nybegynder
04. januar 2003 - 23:05 #21
fordi du har lavet siden til 800*600 så er det nemmere læse da siden fylder hele siden (så er der lidt er kontrast). Men i 1024*768 fylder den ikke hele siden ikke så meget. (her er der mindre kontrast)

http://www.lars.1go.dk/lys.jpg jeg syntes at jeg skal overanstrenge øjene for at læse menuen.
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 23:10 #22
Bedre nu?

(Lynhurtigt udkast til ny menu + tilpasset alle opløsninger)
Avatar billede taygoo Nybegynder
04. januar 2003 - 23:10 #23
meget bedre
Avatar billede taygoo Nybegynder
04. januar 2003 - 23:12 #24
jamen dog gartneren har været det, det er rigtigt pænt.
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 23:13 #25
He he! Gartneren har revet sammen og lavet flis... :)
Avatar billede darkstyler Nybegynder
04. januar 2003 - 23:14 #26
Jeg vil stadig mene at det CHART-logo FÅR FOR MEGET PLADS!
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 23:17 #27
darkstyler>>> Som jeg skrev 22:54:20 vil Chart-logoet bliver fjernet. Prøv - hvis du kan - at se bort fra det, og koncentrere dig om resten af siden. Årsagen til at Chart-logoet er der, er for at jeg kan følge med i hvor mange der er på siden i forbindelse med dette spørgsmål. For eksempel står der Online: 9 nu, og så forlader jeg jo ikke computeren. Når der så står Online: 1 er det nok tid til at gå i seng! :)
Avatar billede pesa Nybegynder
04. januar 2003 - 23:42 #28
Nå, men godnat så! Debatten døde her, men den lades stå åben, så I kan komme med mere kritik senere - forhåbentlig!
Avatar billede theplayer.da.ru Nybegynder
05. januar 2003 - 11:44 #29
hmm... Yeah... Jeg synes ikke det ser så godt ud med alt det plads under selve siden. Måske hvis du fik centreret hele siden, så den kommer til at stå midt på skærmen.

Mvh.
ThePlayer.Dk
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 14:01 #30
theplayer.da.ru >>> Du har 100% ret, men husk på at det jo kun er et udkast til et design. Efterhånden som der kommer flere nyheder og mere indhold på de enkelte sider vil alt den bare plads nederst forsvinde.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
05. januar 2003 - 15:38 #31
(1) Der er slet ikke noget lige vægt i designet. Alt indholdet ligger presset op for oven, så er der god plads forneden, hvilket du kun benytter til chart.dk boksen. Det er ligesom du signalere at chart.dk er det vigtigste på hele siden

(2) Farverne er mildt sagt MEGET dårligt, de passer slet ikke sammen. Teksten er ikke lige frem let at læse. Brug evt. www.colorschemer.com/online/ til at finde nogle farver der matcher hinanden lidt bedre.

(3) De orange markeringen er det der tager opmærksomheden i indholdsdelen, hvilket er med til at gøre siden meget uoverskuelig.

(4) Nyhed 1, nyhed 2 osv. Der er slet ikke noget styr på dine nyheder, dem har du bare placeret hvor der var plads, sammel dem så det virker mere struktureret.

(5) Fordi du bruger den orange farve til markering, finder man slet ikke ud af at pesa.frip.dk og kontakt faktisk er link
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 15:49 #32
jacobclausen>>>

1) Du har helt ret, men som sagt bliver Chart-boksen fjernet. Ligeledes har jeg også sagt at designet udelukkende er et udkast og efterhånden som der kommer mere indhold vil der ikke være så meget luft i baggrunden.

2 + 3) Jeg synes de matcher hinaden fornemt! Men måske kan du have ret i at det orange tager lidt for meget opmærksomhed.

4) Synes du ikke der er styr på mine nyheder? Jeg synes da i høj grad der er struktur over dem!

5) Det er helt sikkert et problem og vil blive løst. Regner med at menuen bliver rykket op i toppen hen over hele indholdet.
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 16:02 #33
www.colorschemer.com/online/ er vist pt nede. :(
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
05. januar 2003 - 16:06 #34
pesa: Ja det ser ud som om den er nede, men når den er oppe, er det en kanon side.

4) Nej jeg synes ikke der er styr på dem, der er nogen under velkomsten og nogen over i siden. Synes de skal ligge samme sted.
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 16:13 #35
Under velkomsten? Hvad er det du opfatter som en nyhed? Er det nyhedsbrevet? Det er rykket over til højre på min computer men endnu ikke oploadet. ALLE nyheder kommer ovre til højre.
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 16:18 #36
Så er der opdateret. Cellen til venstre og den i midten er meget tom. Det ændres.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
05. januar 2003 - 16:36 #37
Ja det er blevet bedre, men nu er siden bare for høj. Kan du ikke lave det så der ikke er scroll
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 16:43 #38
NEJ, der kommer helt sikkert til at være scroll. Ellers skal jeg jo tilplastre siden med iframes hvis jeg bare vil have lidt indhold på hver side!
Avatar billede hmm10 Nybegynder
05. januar 2003 - 20:09 #39
:) Lejeplads.. koster det noget at leje den?
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 21:46 #40
hmm10>>> Nope, du må godt bruge min lejeplads gratis! :)
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 22:28 #41
Nyt farvevalg: http://www.pesa.frip.dk/index2.htm

Bedre?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
05. januar 2003 - 22:44 #42
Ja det er bedre end før, nu mangler du bare de orange markeringer. Enten skal de væk ved menupunkterne eller ved nyhedsbrev/nyhedxxx
Avatar billede pesa Nybegynder
05. januar 2003 - 22:46 #43
Du vil altså ikke have at jeg bruger den samme type orange til alle menupunkterne?

Synes du det kan gå med forskellige nuancer af den orange???
Avatar billede pesa Nybegynder
07. januar 2003 - 01:18 #44
Avatar billede pesa Nybegynder
07. januar 2003 - 01:20 #45
Nogen der har problemer når der klikkes på 'her' under nyhedsbrev?
Avatar billede nstenberg Nybegynder
08. januar 2003 - 16:57 #46
Det er dårlig skik at skrive: "Klik 'her' for gratis tilmelding." hvor 'her' er selve linket. Skriv istedet fx "Tilmeld dig nyhedsbrevet" hvor det hele er et link.

Lige mht. skriftfarverne, ville jeg nok farve skriften inde i de orange bokse, sort. Tror det ville gøre sig bedre.
Avatar billede pesa Nybegynder
08. januar 2003 - 19:40 #47
nstenberg>>> Ja, kun link på 'her' er dårlig skik. Det er rettet nu til 'Klik her for tilmelding' som et langt link.

Skriftfarven i det orange bliver ikke ændret til orange. Det synes jeg bestemt ikke vil gøre sig bedre, men snarere mere dyster.

Ingen der har problemer med at klikke på 'Klik her for tilmelding'?
Avatar billede pesa Nybegynder
09. januar 2003 - 21:11 #48
Spørgsmålet lukkes. Tak til alle for Jeres hjælp. Tag iøvrigt lige et kig ind forbi www.pesa.frip.dk og se hvordan det ser ud nu.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester