Avatar billede 650 Nybegynder
11. januar 2003 - 13:45 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Kvalitetskontrol af hjemmeside

Da der sidder mange "Proffer" her vil jeg gerne have en konstruktiv kvalitets vurdering af www.sorggruppen-smil.person.dk som er min første egentlige hjemmeside. Tåler også hård kritik men roser er ej af vejen.
Avatar billede 7th Praktikant
11. januar 2003 - 13:52 #1
Den første og største fejl er selve titlen på dit dokument. Den burde vist hedde noget andet end "Ny side 2" ;) Dernæst bruger du en font som ikke er særlig velegnet til websider. Fonte med fødder er "sværere" at læse end fonte uden fødder som f.eks arial og verdana.
Farvekontrasterne i din menu er heller ikke just god. Jeg er sikker på du godt selv kan se det, men kig lige igen. Blå ovenpå grøn er ikke så godt da dine links næsten bliver utydelige og smelter sammen med den grønne farve.
Avatar billede 7th Praktikant
11. januar 2003 - 13:59 #2
P.S. jeg synes din forside blot gør dig / jer en bjørnetjeneste. Man kan simpelthen ikke nå at læse alle de informationer igennem der står på forside, og det er lidt af et irritationsmoment. Mit personlige forslag, skrot forsiden, og placer informationerne på selve indholdssiden. Noget andet er, jeg tror sagtens du kan få noget hjælp til at viderebygge dit site her på eksperten, hvis du vælger at spørge om hjælp til det. Jeg tror mange frivilligt gerne vil støtte et godt formål...
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
11. januar 2003 - 14:06 #3
(1) Som allerede omtalt synes jeg også at du skal ændre skriften til Verdana, da det er den bedste skrifttype til tekst på skærm

(2) Selve designet er rent grafik/design mæssigt ikke af så høj kvalitet

(3) Det er en meget enkel men utrolig sigende forside synes jeg, rigtig godt

(4) Det der står foroven "SorgGruppen .... " er det noget du selv har lagt oven på billedet? Synes det er en skam at man ikke rigitg kan læse selve logoet. Hvis det er noget du har lagt over, synes jeg du skal fjerne det. Da det andet godt kan stå alene

(5)Den blå farve er ikke så nem at læse på den grønne baggrund, i menuen. Find nogle farver der passer let bedre sammen: www.colorschemer.com/online Og lad evt. være med at lave teksten fed.

(6) Her på min skærm, er der scrollbars allesteder, hvor det ikke er nødvendigt, især ikke forneden ved rulleteksten

(7) Menuen er let at betjene

(8) Hvis der overhovedet sker noget når man klikker på menuen, så tager det ihvertfald langtid inden det kommer frem.

(9) Ser man på siden med en designers øjne, så er den ikke så pæn. Men ser man på den rent indholds/budskabs mæssigt er den rigtig god, og jeg synes heller ikke at den behøver at være så fancy til at præsentere det som den gør
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
11. januar 2003 - 14:08 #4
Men forside mener jeg altså den side man kommer ind på og den ikke den i starten. Synes du skal skrive "hør nærmer på 28 76 08 58 / 61 66 13 93" inde på selve hovedsiden også
Avatar billede 650 Nybegynder
12. januar 2003 - 09:29 #5
Fuld respekt for synspunkterne. Klart der vil blive arbejdet med ændringer, stille og roligt. Er trods alt ikke en haj på område.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
12. januar 2003 - 09:35 #6
Takker for point. Det er jo også det man lærer noget ved, at arbejde med tingene.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
12. januar 2003 - 09:37 #7
650 >> Jeg har deltaget i et andet spørgsmål hvor du efterlyser en mousetrailer, har du droppet den ?
Avatar billede 650 Nybegynder
12. januar 2003 - 11:10 #8
Ikke helt. Har hentede den side der blev henvist til, så egentlig skulle du jo have dine point's eller.........
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
12. januar 2003 - 11:12 #9
650 >> Det var ikke mig der kom med det rigtige svar, men du skal bede /cdc om at ligge et svar og derefter acceptere det.

http://www.eksperten.dk/spm/303710
Avatar billede peterkopi Nybegynder
13. januar 2003 - 00:54 #10
Logoet i toppen [SORGGRUPPEN "SMIL" VESTSJÆLLAND"] HENOVER er ikke så heldig, vel? Man skal virkelig se godt efter, for at se hvad der egentlig står! Hvis det er LOGOET, så få en kompetent grafiker til at hjælpe..!

Lad være med at UNDERSTREGE "På landsplan mister ca. 4000 børn hvert år en forældre." - man tror jo det er et link!
Kom i stedet med en kort indledende forklaring til sidens indhold og formaål lige under overskriften "Sorggrupper/samtalegrupper for børn og unge".

"Sorg Mestring Indblik Lettelse" med fremhævelse af initialerne er for såvidt OK. Men du anvender den lodret på alle andre sider end forsiden!
Få også ham/hende grafikeren til gøre noget ved det. Få lavet en lille vignet / et symbol med de 4 ord. Det bliver hurtigt "familiært", også på klistermærke, t-shirts m.m.m., og derved øges chancen for genkendelse af såvel budskab som afsender.

Menuoverskrifterne "Rammer, Metode og Visitation" er ikke inciterende nok. Vær tydeligere, og anvend ord der er mere indlysende - også for ikke sorg- eller akademiramte gæster! "Rammer" burde være noget i stil med "Hvordan kan vi hjælpe?" eller "Sådan foregår det". Rammer? Helt ærligt, du driver jo ikke et galleri eller en glarmesterforretning, vel?

Du siger bare til, hvis du vil have flere klap *S*
(Jeg kan faktisk godt være meget mere konstruktiv - især når emnet "rammer" mig *G*)
Avatar billede ckh Nybegynder
13. januar 2003 - 00:59 #11
Tjahh det er nok bare mig, men kan det være rigtigt at jeg er den eneste der tænkte: SMIL.....Det hedder SM´ernes landsforening sqdda osse......
http://www.sado.dk/
Avatar billede 650 Nybegynder
13. januar 2003 - 14:04 #12
Du har ret, - må vi erkende. Men lige som rammer har mange betydninger har SMIL det også. Vi er overbevist om at SMIL godt kan holdes adskildt fra SMIL.
Avatar billede 650 Nybegynder
13. januar 2003 - 14:07 #13
Jamen "peterkopi" dine kommentar vil blive taget med i overvejelser omkring designe ændring. F.s.v.a. LOGO'et, tja jeg er ikke den store grafiker :-( men vil også her overveje om jeg skulle finde en grafiker som ville støtte vores frivillige sociale arbejde.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester