Avatar billede jelling1 Nybegynder
12. januar 2003 - 12:26 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Computeren "tænder" ikke skærmen

Efter ny opgradering (bundkort og CPU)er der problemer efter jeg slutter computeren.
PC lukker selv ned (jeg trykker ikke på tænd/sluk knappen) men slukker skærmen manuelt dvs uden standby.
Når jeg tænder PC igen kan den ikke få skærmen igang igen (skærmen tændes manuelt men blinker som standby) uanset om skærmen tændes før eller efter PC tændes. Et par gange har PC også problemer med at få skærmen igang selv om den har stået standby hele natten. PC'en kan hellere ikke slukkes (da den jo ikke kommer igennem opstarts sekvensen, da skærmen ikke tændes.
Problemet løses ved at tage strøm stikket ud af PC og i igen - derefter ingen problemer.
Hvordan løser jeg dette problem ???
mvh
Avatar billede fromsej Praktikant
12. januar 2003 - 12:32 #1
Pauseskærm ->strømforsyning , har du da sat systemdvale?
Det har jeg lige prøvet , og jeg oplevede nogenlunde det samme , men efter jeg satte systemdvale til aldrig er problemet løst.
Avatar billede jelling1 Nybegynder
12. januar 2003 - 12:38 #2
Ja står på "aldrig"
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2003 - 12:38 #3
Har også haft det problem med min sek. skærm, den kan ikke komme til live igen.
Har nu gjort som fromsej nævner og problemet er løst.
Hvorfor skal jeg ikke kunne sige.
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2003 - 12:39 #4
Så forkert, det var når min skærm slukkede efter 10 min., det satte jeg så til "Aldrig" og slukker den nanuelt nu for at spare lidt på strømmen.
Avatar billede jelling1 Nybegynder
12. januar 2003 - 12:41 #5
Systemdvale, systemstandby og sluk for harddiske står alle på "aldrig" og sluk for skærm står på "20 min"
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2003 - 12:44 #6
Netop der skal du sætte den til "Aldrig" og slukke manuelt.
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2003 - 12:47 #7
Har du skiftet skærmkort i forbindelse med opgraderingen?
Mit problem startede først da jeg forleden skiftede bundkort hvor der er omboard grafikkort på, min sek. skærm sidder nu på et PCI kort. Før havde jeg et dual AGP kort, der var der ike problemer.
Avatar billede jelling1 Nybegynder
12. januar 2003 - 12:52 #8
Problemet løst !!!
Har ikke skiftet grafikkort. Stor tak til backside, der jo fik den sidste detalje på plads (men kun som kommentar)
Avatar billede backside Nybegynder
12. januar 2003 - 12:56 #9
Så lidt.
Avatar billede fromsej Praktikant
12. januar 2003 - 12:58 #10
>>Backside kig lige her.
http://www.eksperten.dk/spm/304101
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester