Avatar billede lmdthel Nybegynder
15. januar 2003 - 00:52 Der er 1 løsning

Fetch filename?? hvordan

Hi rødder..

Jeg sidder her med et script til en søge maskine som fetcher en sides title of beskrivelse, det er også meget fint hvis man bruger html, men nu søger jeg i txt filer, og kunne godt tænke mig at indsætte fil navnet istedet, er der en nem måde hvor på man kan læse det ind i en variabel??

       
                If strPageTitle = "" Then strPageTitle = "<font size=2><b>Siden har ingen titel!</b></font>"
                   
                If strPageDescription = "" Then strPageDescription = "<font size=2>Der er ikke lavet en beskrivelse af denne side.</font>"
Avatar billede lmdthel Nybegynder
09. maj 2003 - 10:26 #1
jeg lukker og slukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester