Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2003 - 07:43 Der er 11 kommentarer og
5 løsninger

Studiekrogen.dk

Hej eksperter.

Jeg har siddet i nat og leget lidt med dette design:

http://www.studiekrogen.dk

derfor vil jeg gerne lige høre jeres mening om dette. konstruktivt kritik er meget velkommen.

håber i vil hjælpe.

mvh.
Questis.dk
Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2003 - 07:46 #1
Jeg er ikke særlig vild med den font du har brugt i toppen...

Og skal menuen være der hvor der står "Indhold" ?

Ellers et meget pænt design uden alt for meget Fancy stuff ;o)
Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2003 - 07:48 #2
det var lidt planen at det skulle være menuer ja
Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2003 - 07:50 #3
okay...
Avatar billede ladyhawke Novice
23. januar 2003 - 07:55 #4
Overskrifterne hvor der står indhold bør have større kontrast (vær også opmærksom på dette når du vælger farve til brødteksten)

Ellers ser der fint ud, bortset fra at siden højden er lidt lille, men det afhænger af hvilken opløsning du optimerer til...
Avatar billede morten_leth Nybegynder
23. januar 2003 - 08:33 #5
jeg kan godt lide det. :-)
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
23. januar 2003 - 09:36 #6
Der er meget svært at vurdere en side, hvor der ikke er noget indhold!

Men generelt synes jeg at det ser flot ud. Jeg synes du skal fjerne inddelingsstregen mellem de to bokse i venstre side og selve indholddelen.

Skriften i topbanneret er meget smart, men kan være svært at læse. Hvilken skrifttype har du brugt?
Avatar billede Slettet bruger
23. januar 2003 - 09:41 #7
Jacobclausen>> da det ikke er siden, men designet du skal vudere, lukker det jo ligsom din første kommentar.

angående navnet i toppen, er det ikke meningen at det skal være dominerende for siden, og derfor den svage effekt. men selvfølgelig skal den ikke være svær at læse, så det vil jeg se på.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
23. januar 2003 - 09:47 #8
questis >> Ved godt det er selve designet, men alligevel betyder tekst og billeder meget for et hp design.

generelt så synes jeg at du har lavet mange smarte effekter på siden, som f.eks. hjørnerne på de de små boks, og den lille firkant i toppen (til højre)
Avatar billede tekniskdesigner Nybegynder
23. januar 2003 - 10:10 #9
Hej.

Pænt & nydeligt design måske lidt "piget" kan godt lide din idé med øjet osv.

Lige min standard bemærkning.

Sidens første håndintryk er meget vigtig lige som folk "indgangs" vinklen til siden.

tag f.eks. mig jeg åbner din side for at vurderer den så jeg tager de "kritiske" briller på for at kigge efter fejl/geniale idéer.

Da siden siger pling og er færdig med loade slår tanken mig "nice men der magler noget " det er for sin vis også helt 10/4 for det som mangler er jo indeholdet.

Syntes det ser rigtig godt ud og når siden er helt færdig er jeg da sikker på at vis du holder samme stil så skal det nok blive en side som ligger i den gode design klasse.

Men husk tænk altid på hvilken slags "briller" folk kigger med når de kommer til din side og hvordan deres førstehånds indtryk er for det er der man skal fange sine "kunder"

Vh. Thomas Nielsen
Avatar billede zerocrash Nybegynder
23. januar 2003 - 13:56 #10
Flot... og ikke så meget fjolle-grafik! :)
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
23. januar 2003 - 22:18 #11
Mit umiddelbare indtryk er flot design - det ser godt ud
Sjov ide med det øje :)

Meeeen altså lidt for fimsede/afdæmpede farver. Hvodan det forholder sig når der kommer tekst på siden er lidt svært at forestille sig.

Anderledes font du har valgt i dit banner - hvad hedder den ?
Du kunne måske ligge lidt skygge på teksten Studiekrogen.dk, men kan være det bliver kikset da teksten i forvejen er noget anderledes. Hvad med at smidde lidt "lorem ipsum" på bare for at se hvordan det så der ud ? Please :)
Avatar billede gizmo234 Nybegynder
26. januar 2003 - 13:42 #12
Daws.
Jeg synes at dit design er utrolig sejt...
Især dit top logo er fedt, synes jeg :)
Farven kan diskuteres, det er sådan set det eneste jeg ikke er så vild med, ellers nice!
Hilsen Gizmo234

10@13
Avatar billede doggy82 Praktikant
30. januar 2003 - 02:38 #13
Det er meget flot. Men hvorfor er der så mange, inklusiv dig, som laver jeres sider så små? Den er jo kun 702x395 px. Er det meningen at man bare skal køre den i et ikke-masimeret vindue? Det gør jeg aldrig. Jeg foretrækker at koncentrere mig om den side jeg inde på, og ikke alt det som ligger bagved!
:-)
Avatar billede Slettet bruger
30. januar 2003 - 07:28 #14
ja angående sidens størelse, så er det nok et problem jeg har.... arbejder best på små arealer, så derfor ender det tit i det små, desvære :)
Avatar billede Slettet bruger
02. februar 2003 - 14:15 #15
takker for alt jeres tid og jeres megen feedback.
Avatar billede tekniskdesigner Nybegynder
02. februar 2003 - 23:52 #16
var så lidt, og tak for pi´ont !
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester