Der er meget svært at vurdere en side, hvor der ikke er noget indhold!
Men generelt synes jeg at det ser flot ud. Jeg synes du skal fjerne inddelingsstregen mellem de to bokse i venstre side og selve indholddelen.
Skriften i topbanneret er meget smart, men kan være svært at læse. Hvilken skrifttype har du brugt?
Synes godt om
Slettet bruger
23. januar 2003 - 09:41#7
Jacobclausen>> da det ikke er siden, men designet du skal vudere, lukker det jo ligsom din første kommentar.
angående navnet i toppen, er det ikke meningen at det skal være dominerende for siden, og derfor den svage effekt. men selvfølgelig skal den ikke være svær at læse, så det vil jeg se på.
questis >> Ved godt det er selve designet, men alligevel betyder tekst og billeder meget for et hp design.
generelt så synes jeg at du har lavet mange smarte effekter på siden, som f.eks. hjørnerne på de de små boks, og den lille firkant i toppen (til højre)
Pænt & nydeligt design måske lidt "piget" kan godt lide din idé med øjet osv.
Lige min standard bemærkning.
Sidens første håndintryk er meget vigtig lige som folk "indgangs" vinklen til siden.
tag f.eks. mig jeg åbner din side for at vurderer den så jeg tager de "kritiske" briller på for at kigge efter fejl/geniale idéer.
Da siden siger pling og er færdig med loade slår tanken mig "nice men der magler noget " det er for sin vis også helt 10/4 for det som mangler er jo indeholdet.
Syntes det ser rigtig godt ud og når siden er helt færdig er jeg da sikker på at vis du holder samme stil så skal det nok blive en side som ligger i den gode design klasse.
Men husk tænk altid på hvilken slags "briller" folk kigger med når de kommer til din side og hvordan deres førstehånds indtryk er for det er der man skal fange sine "kunder"
Mit umiddelbare indtryk er flot design - det ser godt ud Sjov ide med det øje :)
Meeeen altså lidt for fimsede/afdæmpede farver. Hvodan det forholder sig når der kommer tekst på siden er lidt svært at forestille sig.
Anderledes font du har valgt i dit banner - hvad hedder den ? Du kunne måske ligge lidt skygge på teksten Studiekrogen.dk, men kan være det bliver kikset da teksten i forvejen er noget anderledes. Hvad med at smidde lidt "lorem ipsum" på bare for at se hvordan det så der ud ? Please :)
Daws. Jeg synes at dit design er utrolig sejt... Især dit top logo er fedt, synes jeg :) Farven kan diskuteres, det er sådan set det eneste jeg ikke er så vild med, ellers nice! Hilsen Gizmo234
Det er meget flot. Men hvorfor er der så mange, inklusiv dig, som laver jeres sider så små? Den er jo kun 702x395 px. Er det meningen at man bare skal køre den i et ikke-masimeret vindue? Det gør jeg aldrig. Jeg foretrækker at koncentrere mig om den side jeg inde på, og ikke alt det som ligger bagved! :-)
Synes godt om
Slettet bruger
30. januar 2003 - 07:28#14
ja angående sidens størelse, så er det nok et problem jeg har.... arbejder best på små arealer, så derfor ender det tit i det små, desvære :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.