Avatar billede akselbo Nybegynder
25. januar 2003 - 22:52 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

HJÆLP!

Hej!

HJÆLP! Jeg har fået en virus! Det skete ved jeg modtog en mail fra en ven (troede jeg) hvor der stod jeg skulle tjekke en fed screensaver! Så jeg åbnede mailen og den vedhæftede fil! Men kunne ikke åbne den, og tænkte ikke videre over det. Men så dagen efter spurgte flere fa mine netvenner mig hvorfor jeg havde sendt dem underlige mails med! Og det vidste jeg at jeg ikke have gjort, men så begyndt jeg jeg også at få lignende mails fra venner! Den først mail jeg har åbent må så have gjort at min mail sender SPAM-mails videre til alle jeg har på min kontaktlise på Messenger mm., og hvis de så åbner filen sker det samme for dem!

Når jeg går ind under indstillinger, og pauseskærm har jeg også filerne liggende der hedder love, funny, true_love etc., og jeg har så fundet ud af at disse fil bl.a. ligger i Windows mappen Prefetch og system32 (som skjulte) og jeg har slette dem, men de kommer frem igen!

Hvad skal jeg gøre`?
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
25. januar 2003 - 22:56 #1
Se om du ikke kan fjerne virusen her: http://housecall.antivirus.com/housecall

Ellers hent en virus scanner: http://www.thefreesite.com/Free_Software/Anti_virus_freeware/
Avatar billede fromsej Praktikant
25. januar 2003 - 22:56 #2
Du kan hente FPROT viruskiller her:
http://www.avirus.dk/avirus.htm  - Antivirus kører i DOS
Eller du kan prøve den her først.
http://housecall.trendmicro.com/ - Online virusscan
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
25. januar 2003 - 23:33 #4
Finder du ud af det ?
Avatar billede summer Mester
25. januar 2003 - 23:34 #5
Jeg tror du har en Jaha.K http://www.europe.f-secure.com/v-descs/yaha_k.shtml Den passer med signalementet. Hent tool her: http://www.antivirus-download.com/virusinfo/yaha_k.htm Ellers kør F-PROT, som fromsej skrev. Ha' et par disketter klar: http://www.avirus.dk/startf-prot.htm
Og pas så lige på fremover ;-)
Avatar billede akselbo Nybegynder
26. januar 2003 - 00:33 #6
Jeg har via én test blevet bekræftet i at jeg har "W32.Yaha.K@mm , samt en virus der hedder "W32.FunLove.4099". Jeg har også fundet beskrivelse til hvordan man skal slette førstnævnte, men jeg er ikke den store computerekspert, og slet ikke på denne tid af døgnet, så jeg for én af mine venner med noget mere ekspertise til at fjerne den for mig.

Tak for hjælpen.
Avatar billede summer Mester
26. januar 2003 - 09:13 #7
Det er nu ganske enkelt. Du henter et "removaltool" (værktøj) som direkte fjerner W32.FunLove.4099  http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/dos.funlove.4099.fix.tool.html
W32.Yaha.K@mm henter du et lignende her: http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.yaha.removal.tool.html
Der er tre ting jeg vil foreslå dig:
1)Hvis du ikke allerede har et antivirusprogram installeret, så hent gratis AntiVir her: http://www.avirus.dk/startantivir.htm Følg blot den udførlige vejledning på dansk til installationen. Det er et super AV-program. Jeg har i over et år med AntiVir ikke haft virus.
2)Når du nu er inde Chris Kjølbos link, så hent F-PROT, som før er omtalt. Der findes ikke en mere effektiv måde at scanne for virus på, end fra dos - altså inden nogen andre programmer starter op.
3)Tilmeld dig Chris Kjølbos nyhedsbrev, så får du automatisk besked om vigtige opdateringer.

Dette er alt sammen gratis, så hvis du gør brug af det og er tilfreds, så vis din tilfredshed ved at sende en mail til Chris som opmuntring for hans store frivillige arbejde: chris@kjoelbo.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester