12. februar 2003 - 19:37Der er
7 kommentarer og 1 løsning
kald i anden frame
jeg er meget ny i flash og har derfor et hurtigt spørgsmål for overskugeligheden vil jeg helst have alt script samlet i frame 1 spørgsmålet er så, hvordan kan jeg i frame 1 sige: gør "noget" når tdslinien når til frame 10?
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Jeg tror ikke du kommer uden om at skulle skrive noget i 'frame 10'! Hvis du vil have dine scripts samlet, ser jeg to muligheder: 1. lav et moviclip der er usynligt, men lad det være gennemgående i alle dine frames - læg så dine scripts i det movieclip! 2. lav function's som du kalder i de forskellige frames!
nej vel! lusket er et stort ord i denne sammenhæng, tydelig på alexanders scar er det jo at han ikke selv har opdaget han ikke har smidt et svar, og det skal da ingen tvivl være om at han er fuld værdig til st få sine points. hvis han vil have den (Mange eksperter herinde (mig selv inklusive) lægger ikke vælgt på pionts men ideen i eksperten.dk fik du den den barklund :-) ) idet jeg har smidt en kommentar efterfølgende om hans fejl er jeg sikker på han får en mail og dermed kommer kommer her igen, skulle han ønske at få sine points.
Hvorfor ikke bare skrive "Tak for hjælpen. Hvis du vil have nogle point, så læg et svar", som det er praksis...
Så slipper du jo for at oprette ekstra spørgsmål med det simple formål at tildele allerede udlovede point.
Og hvis alexander efterfølgende kommenterer, at han ikke ønsker pointene, så kan du tage dem selv - det virker som den mest logiske rækkefølge uanset hvilken vægt den enkelte måtte lægge i pointene...
Min kommentar 'tak for point' var ment ironisk (eller sakastisk - vælg selv)!
Barklund har ret jeg ligger sjældent et svar før mine kommentarer er blevet godkendt som svar!
Nej nu jeg er ligeglad med pointene, og du skal ikke oprette er ekstra spørgsmål for at give mig point(de spørgsmål hvor folk giver hinanden point er dødirriterende)! På trods af at jeg faktisk har fået en måneds pro-member medlemskab pga. antal point fra sidste måned (efter mit behov her på eksperten, så er fordelene faktisk minimale).
Point er ikke vigtige efter min mening, og jeg kunne godt ha' været dem foruden!
/Alexander
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.