Avatar billede je79ayps Novice
14. februar 2003 - 21:04 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

FTP program søges

Jeg bruger en del mapper på mit site og bruger i øjeblikket WS_FTP til at uploade med, men jeg er træt af at skulle bladre frem og tilbage på harddisken og serveren når jeg skal opdatere min filer.

Findes der ikke et program som bare kan kigge i roden og så sortere alle filer (også undermapper) efter dato og man så kan uploade disse hvorefter den selv lægger dem i de rigtige mapper?
Avatar billede bentn Nybegynder
14. februar 2003 - 21:16 #1
Du kan jo bare lave en mere præcis stivej til dine mapper.
- Ellers er Dreamweaver god.- Tror nok det er F5 du kan klikke så for du det indbygget ftp program frem.
Avatar billede je79ayps Novice
14. februar 2003 - 22:02 #2
En mere præcis stivej?
Avatar billede jpvj Nybegynder
14. februar 2003 - 22:12 #3
TotalCommander (tidl. WindowsCommander=.

www.wincmd.com

Du kan synkronisere to mappestrukturer fx en html folder på din pc og html folderen på din web server.

Hvis din struktur er forskellig på pc og web server, skal det naturligvis ændres først.

JP
Avatar billede bentn Nybegynder
15. februar 2003 - 00:05 #4
Med "Local Folder i WS_FTP kan du præsicere til hvilke mappe du vil overføre dine html'er ect..- i stedet for du bare logger ind, og skal klikke frem til dine mapper.
Avatar billede jpvj Nybegynder
15. februar 2003 - 03:04 #5
bentn> Cool! :-)
Avatar billede je79ayps Novice
16. februar 2003 - 21:02 #6
bentn: tak for hjælpen.
Avatar billede bentn Nybegynder
16. februar 2003 - 21:12 #7
your welcome- tak 4 point :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester