03. november 2000 - 18:50Der er
4 kommentarer og 2 løsninger
Database Desktop
Yo alle sammen !
Jeg har lige installeret en trial version af Delphi 5. Jeg har en bog som hedder \"Indtrduktion til delphi 5\" som er skrevet af Kim Krarup Andersen. Han skriver at der ligger et program der hedder Database Desktop, som man skal bruge til at oprette tabeller med, men jeg kan ikke finde programmet ! Er der nogen der ved hvor det ligger eller hvor man kan hente det ?????
jeg tror som godt du kan hente Database Dekstop, men jeg tror ikke trail versionen indeholde Database komponenterne så jeg tror det er lige fedt! (jeg er dog ikke helt sikker)
Database desktop er blot en \"delphi\"ficeret udgave at den del af paradox hvor man opretter tabeller. Den bør ligge under menupunktet TOOLS hvis den er med.
Hvis ikke den er med kan du sevl oprette tabeller med delphi kommandoen \"create table\". Check hjælpe til dette eller prøv nogle at de eksempler der ligger under \"demos\" og \"doc\" i delphi diret.
med create table kan du oprette tabeller med felter og index o.s.v. Desuden kan du bruge SQL (TQuery) til at oprette tabeller.
Check hjælpeteksten.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.