Avatar billede tbernth Nybegynder
15. marts 2003 - 19:47 Der er 1 løsning

PartitionMagic 8.0: "Error -1073731643 while executing Batch"

Under Windows 2000 forsøger jeg at kopiere min C:(start)-partition (NTFS) fra en ca 15 GB ATA66 disk til en (helt ny) 120GB ATA100 disk. Størrelse af partitionen ændres ikke (skal stadig være bootbar).
Jeg kan godt se den store ATA100-disk, både fra NTs Diskmanager og fra PartitionMagic 8.0.
Opsætning af kopieringen giver ikke anledning til bekymring og efter boot starter kopieringen da også fint.
På et tidspunkt når kopieringen til kopiering af selve data og tæller "procentfærdig" op.
Kopieringen stopper (siger at den er 100% færdig, men det betyder nok blot at den ikke kan mere, ikke at den er helt færdig). Først kommer fejlmeddelsen "Error -1073731643" (ja et negativt tal, - tyder på overløb?) og derefter "Error 3221235653".
Ved inspektion af disken (diskmanager og PartitionMagic) kan jeg ikke se at der er kopieret nogen partition over til den store disk.

Powerquest har ingen opgraderinger til PartionMagic 8.0 (kun til 6.0 og 7.0), så jeg kan ikke downloade en rettet udgave.

Hvad gør jeg så?

/tb
Avatar billede tbernth Nybegynder
25. marts 2003 - 11:51 #1
Løsningen var at ændre jumper, således at master/slave ikke bestemmes af kabel men sættes fast på harddisken. Jeg tager selv de uddelte point tilbage. /tb
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester