LAN mellem WIN-pc og I-MAC vha. Maclan og Protokol
Hej EEr der nogen som kan forklare mig hvordan jeg sætter et LAN op mellem 2 w2k pc´er og en imac computer (spørgsmålstegn)
Jeg har begge w2k kørende på et TCP/IP "NET" vha. RJ45 kabler og igennem en switch (ledninger og switch er begge 10/100)
Jeg fik engang at vide at jeg skulle inst. en Appletalk protokol på w2k maskinerne samt bruge et program der hedder maclan.
Dette er nu anskaffet - men hvad så(spørgsmålstegn)
Hvordan sætter jeg sytemerne op og hvad gør jeg på pc´erne samt imac´en for at få dem til at se hinanden.
Begge w2k har deling på drevene og de kan se hinanden.
Så jeg har brug for en trin for trin guide til at få dem til at snakke sammen.
Da jeg pt. ikke sidder på mit stabil adsl i DK, men med en total ustabil 56k nede i italien på et engelsk tastatur, så må svaret er være fyldig og evt. mulogheder må gerne kommenteres, dvs. andre gode råd modtages med kyshånd.
Kan jeg få LAN´et til at virke inden fredag, så er der 200 point til vinderen - hvis ikke jeg får svar eller læst opgaven inden da, lukker jeg spm og trækker mine point tilbage - håber det er ok med jer.
På forhånd tak for hjælpen.
vh.m.
