Avatar billede -sippo- Nybegynder
18. marts 2003 - 20:44 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

fejl under installation.. uh ha da da..

har lige brugt de sidste 8x5 timer på at downloade alle fem redhat 8.0 cd'er fra klid.dk.. og brænd dem.. <- det var der ingen problemer i..

men under installation sker der fejl, hvis jeg siger den ska checke cd'erne stopper den ved cd 1 på 94% og laver ik mere, hvis jeg bare går directe vidre til installation (gui'en) så stopper den ved redhatlogoet og står bare stille.. ved text installetion stopper den men at installere ved 64% øv bøv.. nu kunne jeg jo selvfølge lige brænde en ny cd1. men jeg har kun en brændbar cd(og gider ik vente til i morgen og bruge 15kr på 10 cd'er). så ville jeg lige vide om nogle har haft samme prob. eller om der er nogle der kender en måde på at jeg kan tjekke cd/iso'en.. (de ser ikke ud til at fejle noget)..

for at gøre en lang historie kort: "HJÆLP.."
Avatar billede abpdk Nybegynder
18. marts 2003 - 20:55 #1
Når den stopper (hvis den altså ikke går HELT i brædderne) kan du prøve kombinationerne Ctrl-Alt-F1 til -F? (kan ikke lige huske hvilke F'er der er med). Der skriver den som regelt hvad den gør. Så har du måske en chance for regne ud hvad der gik galt.
Avatar billede -sippo- Nybegynder
18. marts 2003 - 21:17 #2
øh ja f1-f4 .. det gav dette resultal

HDC: CDROM_DECODE_STATUS: STATUS=0X51 {DRIVERREADE SEEKCOMPLETE ERROR}
HDC: CDROM_DECODE_STATUS: STATUS=0X34

det siden den så og gentager i uendelighed...

jeg har hørt nogle viske om md5 checke iso'erne <- ka jeg bruge det til noget ?
Avatar billede abpdk Nybegynder
18. marts 2003 - 21:22 #3
Jeg ved ikke lige hvad den fejl præcist går ud på, udovar at det (som man kan se) har noget med cd-rom drevet at gøre. Hvis det er vigtigere at få Linux installeret end selve det at løse dette problem kan du jo evt. prøve med en http/ftp installation.

Jeg tror det du har hørt visken om er de md5 checksum filer du som regelt ligger på serverne sammen med iso-filerne. Det eneste du kan bruge dem til er at tjekke om du nu fik downloadet hele iso-filen korrekt. Jeg tror ikke det er det men du kan da prøve (ved ikke lige hvordan, regner generelt selv med at de blev downloadet korrekt).
Avatar billede langbein Nybegynder
18. marts 2003 - 21:36 #4
Jeg hadde en cd no 1 som fungerte helt fint. Så gikk det et stykke tid. Da fungerte den ikke. Kunne ikke se noen feil. Kjørte sjekk, instal prg påstod at det var feil på cd. Lastet ned og brant ny cd no 1 og så kjørte det helt fint.
Tror du bør brenne en ny.
Avatar billede -sippo- Nybegynder
18. marts 2003 - 23:36 #5
jehr jeg lavede en ny cd 1 med min sidste brændbare cd. og den virkede.. 40minutter 63% inde i installationen laver cd 2 en fejl, og installationen afbryder.. tiis.. nå ja det vel hva man får ud af og købe bilige cd'er.. skit pyt jeg må bare vente til i morgen og købe nogle nye cd'er.. hvis nogle vil have points må i selv lave et svar og hvis ingen laver svar tar jeg selv points'ne he he..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro