20. marts 2003 - 15:47Der er
7 kommentarer og 3 løsninger
problemer med printerserver
JEg forsøger at lave et lille netværk mellem tre win98 maskiner og en hp6l printer, tilslutte en en noname printserver. Det hele er tilsluttet en 10Mbit hub.
Netværket mellem maskiner virker fint, men jeg kan ikke finde ud af at få oprettet printeren på maskinerne. tilsluttet. JEg kan pinge printerserveren, og kan også konfigurere den via det medfølgende program.
Hvis jeg under indstillinger>printer>tilføj printer, vælger netværksprinter og indtaster printerens ipnummer, får jeg en besked om at printeren ikke er tilgængelig!
Det skyldes formentlig, at du skal oprette printeren som en "lokal printer" -oprette en ny printport - og her kan du indtaste ip-adresse og portnavn (hvis du skal køre lpd).
Undervejs skal du måske bruge en win98 cd (for at tilføje en hp portmonitor).
noname printerserver og hp-printer spiller bare ikke. zitech anbefalede en edimax printerserver til en hp laserjet 1200 og den gik ned hver 20. min. da jeg købte en hp printerserver virkede det i første hug og har virker siden. hvis du vil bruge den noname-server må vi vide lidt mere om hvad det er for en og om du kører med statiske IPadresser. I udgangspunktet kan man ikke tilføje en IP-printerport i win98, så der skal være en driver eller et setupprogram til printerserveren der tilføjer en (lokal)printerport på PCen
Tak for svarene, på grund af tidsnød valgte jeg at koble printeren direkte til en af maskinerne også dele den der fra. Men jeg vil tage jeres svar med i overvejelse næste gang systemet skal sætte op.
Printeren er noname - og jeg mener noname, det eneste der står på den er "print server", lille grå dims der proppes bag i printeren. Jeg kan konfigurer den med et program der hedder PsAdmin.
Jeg har desværre ikke noget dokumentation til den.
Hvis du administer den med PSadmin, så lyder det som en Dlink (inde i psadmin, kan du få flere oplysninger om det, ellers gå ind på d-links side, der kan du så finde en manual m.m. bla. hvordan du sætter den op til de forskellige styresystemer)
Det er altså - undskyld udtrykket - noget fis at HP printere ikke skulle kunne køre med andre printservere end HP's egne... Det kan være mere besværligt at skulle sætte det op, men selvfølgelig har de ikke deres helt egen definition af et parallelt interface, som gør dem ude af stand til at kommunikere med andre end JetDirect bokse. Hvis man er af den overbevisning skyldes det at man enten er doven, sælger hos en HP-partner eller inkompetent. Mener ikke at fornærme nogen, men vil sige at uanset hvilken af de tre som gør sig gældende, bør man sgu ikke give sig til at besvare et spørgsmål som dette - det er spild af plads, og fører til mere vildledning end vejledning for den som stiller spørgsmålet.
Giver kenp ret i at det må være en D-Link adaptor som du har fingrene i - det kan evt. være en OEM-version og derfor står der måske ikke D-Link på den. Men givet er at du skal prøve at følge step-by-step vejledningen på dette link:
>trille: takker for de fine ord ?? Svaret var nu seriøst ment, og de almindelige problemer jeg havde med at konfigurere edimax-printerserveren kunne tale for at det er og bliver en skodserver eller at jeg skulle have fået fat i et exemplar ud af 100 der ikke virkede. Jeg kan tilføje at det kun var sælgeren der anbefalede edimax, efterfølgende anbefalede supporten en HPprinterserver da jeg klagede min nød. Jeg tror ikke zitech er hverken inkompetente eller dovne, men de sælges selvfølgelig HPprodukter.
tjaa jeg har lige uden problemer sat en printserver op på en hpprinter, og den virkede i 1 forsøg. Man skal bare være opmærksom på at det ikke er alle HP printere hvortil man kan bruge en printerser
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.