Avatar billede tipsen Nybegynder
23. marts 2003 - 12:38 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Installation af Red Hat 8 med eksisterende W2K - hvordan?

Hej eksperter

Jeg har følgende partitionering af min primære disk:

Disk 1:
1: 35Gb NTFS  (Primær W2K partition)
2: 15Gb FAT32 (Logisk partition - beregnet til installation af Red Hat 8)
3: 20Gb FAT32 (Logisk partition - arbejdsdrev skal kunne benyttes af begge OS)
4:  6Gb FAT32 (Logisk partition - serverdrev skal kunne benyttes af begge OS)
partition 2-4 er alle indeholdt i en primær udvided partition

Problem 1:
Hvis jeg nu gerne vil have en Red Hat 8 installeret på partition 2 - hvad skal jeg så gøre og hvilke faldgruber skal jeg være opmærksom på - så jeg ikke får smadret min Windows partition ved samme lejlighed (har også hørt noget om at lave en bootpartition?) !?

Problem 2:
Hvilke filsystemer skal jeg satse på for de partitioner der skal være tilgængelige fra begge operativsystemer?

På forhånd tak.

Mvh

tipsen
Avatar billede tipsen Nybegynder
23. marts 2003 - 12:58 #1
Jeg synes at jeg nogle steder kan læse at boot-manageren (eks. GRUB) ikke må installeres i Master Boot Record (MBR) da Windows så kan få problemer med at loade - derimod skal der laves en konkret boot-partition til at indeholde boot-manageren?
Avatar billede grunken Nybegynder
23. marts 2003 - 13:51 #2
jeg vil anebfale dig at læse den her :)

http://www.linuxboxen.dk/redhat/friheden/linuxbog-friheden-5.5_pdf.zip

og jeps bootmanageren skal installeres i en seperart partition, men den bliver automatisk oprettet

og med hensyn til filsystem er det lettest at du holder dig til fat32 på de diske begge systemer skal se, så er det bare at mounte dem fra linux, uden at skulle installere eksterne drivere :)

husk at du osse skal oprette en partition til swapdisken, på ca. dobbelt størrelse af dit ram :)

-grunken
Avatar billede soreno Praktikant
23. marts 2003 - 17:22 #3
De gange jeg har haft en dualboot med Linux/Windows har jeg installeret Windows først. Dernæst Linux, med lilo i Master Boot Record.
Det har fungeret ganske glimrende.
Avatar billede tipsen Nybegynder
23. marts 2003 - 19:44 #4
Jeg lavede en boot-partition på 100mb hvor jeg har installeret grub - så blev den oprindelige partition til RH8 splittet i to, så der var plads til en swap-fil.

Efter installationen af RH8 fik jeg problemer med drevene i windows - den kunne ikke helt finde ud af det - det krævede en reinstallation af IE, som hele tiden gik ned under opstart. Desuden var jeg inde og lave tildeling af drevbogstaver igen og Partition Magic kan ikke længere finde ud af hvilke partitioner der ligger på disken - den er bare "BAD", men fungerer alligevel efter hensigten.
Avatar billede xodeus Novice
24. marts 2003 - 11:53 #5
Når jeg installerer linus ved siden af min win200 nogle gange winXP gør jeg sådan:
1. Installere windows 2000/XP
2. Laver de sharede drev/partitioner til fat32 FS. Da både Linux og windows har muligheden for at skrive og læse til disse.
3. Starte installation af Linux, hvor jeg giver de dobbelte af mine RAM til swap og resten til linux ca 10 GB.
4. Installerer GRUB/LILO i MBR, for den kan godt boote win2000 / XP.
5. Mounter "C:\Documents & Settings\brugernavn\Docoments" til ~/brugernavn/Dokumenter" så har jeg adgang til dikumenterne nemt og bekvemt.
6. Mounter alle mine andre drev til /mnt/C-drev /mnt/D-drev osv.
Avatar billede tipsen Nybegynder
28. april 2003 - 17:54 #6
Takker alle for hjælpen - de af jer som vil have point kan lige smide et svar.
Avatar billede soreno Praktikant
28. april 2003 - 17:59 #7
Kaster et svar..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

IT-Universitetet i København

CIO

KMD A/S

E2E Tester