Avatar billede spt Nybegynder
25. marts 2003 - 20:07 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

lave stopur med flash 4.0

jeg vil gerne lave et slags stopur hvor man selv kan bestemme hvad stopuret skal telle op til, derefter skal der komme en lyd. (har kun erfaring med den grafiske del af flash-altså små film)

der skal være en standard tid til at begynde med som "filmen" tæller op til men den tid der tælles op til skal kunne ændres.

der skal være en stopknap en playknap og en pause knap. og så selvfølgelig et stopur og nogle kasser til at skrive sekunder, minutter og timer i.

Jeg har selv fusket mig frem til en flashfilm der tæller op til to minutter hvorefter der kommer en lyd. der er også de tre føromtalte knapper.
Det er lavet sådan at det kører med 2 fps og der så er en ny keyframe med et nyt tal hver anden frame.
Avatar billede spt Nybegynder
26. marts 2003 - 09:40 #2
hjælper ikke meget de samples der kan hentes er til flash mx
Avatar billede raffar Juniormester
26. marts 2003 - 10:10 #3
Avatar billede spt Nybegynder
26. marts 2003 - 11:10 #4
ikke helt, der mangler en funktion til at bestemme hvad den skal tælle op til.
Avatar billede spt Nybegynder
26. marts 2003 - 11:11 #5
den fil der kunne hentes er til mac
Avatar billede raffar Juniormester
26. marts 2003 - 15:20 #6
OK-her er en anden mulighed. Prøv at se på denne side. Den er lavet til V. 5. men skulle kunne bruges til dit formål. http://www.phillipkerman.com/actionscripting/old_index.htm#intermediate
Avatar billede raffar Juniormester
26. marts 2003 - 15:22 #7
Ovenstående indeholder både eksempel & tutorial's til
- Creating a Digital Timer
- Creating an Analog Timer
- Creating a Countdown Timer
Så skulle den være hjemme.
Avatar billede raffar Juniormester
26. marts 2003 - 16:12 #8
Her er en der både har Timer, stopur, alm. ur, dato samt vækkeur. Den er til V.5 men kilden er også til rådighed, så du kan se hvordan det er opbygget.
http://www.flashkit.com/movies/Utilities/Time/Flash_Cl-Danilo_B-5028/index.php
Avatar billede minau Nybegynder
28. marts 2003 - 00:57 #9
Velkommen til spørgsmål 333333 på eksperten :)
Avatar billede spt Nybegynder
28. marts 2003 - 12:46 #10
det virker ikke har selv fundet på en løsning, men det bliver grimt at lave (6x14400 frames).

du skal dog have noget for din indsats

når jeg vil åbne fla filerne crasher flash
Avatar billede raffar Juniormester
28. marts 2003 - 12:58 #11
Jeg takker for points. Håber at du har fået positiv inspiration af de eksempler jeg fand.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester