26. marts 2003 - 09:30Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Problemer med at hente data ud efter dato
Jeg skal i et excel hente nogle beløb ud af et ark efter den dato som står i cellen ved siden af. Eks: Hvis A1 er mellem dato 1-jan og 31-jan skal B1 ligges til i en anden celle (f.eks C1.)
Dette skal jeg gøre ved en hel række af data, og disse skal ligges sammen i en celle. Beregningen skal bruges i en lividitets beregning.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det skulle nok være muligt. Excel regner på en lidt speciel måde, når det gælder datoer. F.eks. har datoen 1/1-2003 værdien 37622 hvis du formaterer cellen til standard. 31/1-2003 har værdien 37652.
Hvis du i stedet for bruger disse værdier i dine HVIS-sætninger skulle du nok kunne få det til at virke.
Med hensyn til beregning, vil jeg foreslå at du laver formlen i 12 kolonner og giver den overskiften 'jan' feb' mar' osv. og så lave autosum på hver kolonne.
Sub findDato() Dim Udregning(12) As Double Worksheets("Ark1").Activate R = 1 Do Udregning(Month(Cells(R, 1))) = Udregning(Month(Cells(R, 1))) + Cells(R, 2).Value R = R + 1 Loop Until Cells(R, 1) = "" For I = 1 To 12 Range("G" & I).Value = Udregning(I) Next End Sub
Den tjekker for måneden og lægger værdien i B kolonnen sammen, og til slut skriver den i cellerne G1 til G12, med januar først og december til sidst.
Takker problemet blev løst med en hvis og sumhvis sætning
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.