Avatar billede intercode Nybegynder
02. april 2003 - 13:16 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Trådløs med 2 accespoints på xp maskiner

hejsa

jeg har lige købe 2 ap. som skal sættes op

den ene er sat i min router og den anden er sat i min extrapc. ap på routeren hedder 192.169.0.5 og den i pc´en hedder 192.168.0.6.
jeg kan godt pinge den i routeren men ikke den i pc´en ?
er det noget med xp skal sættes op på en måde ?
begge ap er af typen netgear - ME102
Avatar billede renehinsch Praktikant
02. april 2003 - 13:43 #1
Normalt kan man kun benytte 2 APs mod hinanden hvis de understøtter bridging mode. Det lyder som om de er sat op så de skal erstatte et krydset kabel mellem din router og din PC. Normalt har man i stedet eet AP som så servicerer flere WLAN klienter.

Jeg kan ikke se at ME102 kan køre i bridging mode. Hvis de ikke kan det er du nødt til at anskaffe dig et WLAN klient kort som så kan køre op imod din ME102

Hvis de godt kan er næste skridt at finde ud af hvorfor det ikke virker. Du skal i øvrigt ikke bruge ip adressen i dem for at kommunikationen virker. Det foregår på OSI lag 2 og IP undersøges/anvendes derfor ikke ved forwarding.
Avatar billede intercode Nybegynder
03. april 2003 - 00:37 #2
ok nu er der hul igennem
så der er dejligt
det viste sig at være noget P2P confik af nogle MAC adresser som var forkert sat op ! DOH !
Men nu er det sådan at jeg gerne vil kunne se signal styrken via win xp
jeg har set i et blad ( pc planet 7 ) at det kunne lade sig gøre.
men hvordan ?

tak
Avatar billede renehinsch Praktikant
03. april 2003 - 17:54 #3
Hvis du vælger "vis ikon på processlinie.." under egenskaber for din WLAN forbindlese kan du ved mouseover få oplyse hastighed og signalstyrke.
Signal styrken på min XP med D-Link adapter siger lav men i D-Links monitor som følger med adapteren siger den høj! Så jeg ved ikke helt hvad man kan regne med.

Tak for point iøvrigt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester