03. april 2003 - 14:18Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Hjælp - Kan en strømforsyning blive for gammel?
Jeg har købte nyt bundkort grafik-kort HD, ram køler. og ahr sat det ind i mit gamle kabinet, Jeg har så det problem at der kommer en lugt af plastik eller lign. op fra min computer og jeg ved ikke om det er min strømforsyning som er for gammel (den er ca. 2.5 - 3år) eller om det er min Igloo Silence breezer. ( køler der lugter?) min cpu temp, er normal. !
Det kan muligvis godt være strømforsyningen der ikke kan trække dit nye udstyr, men så undrer det mig at den ikke bare slukker (eller sikringen i den går). Normalt når man har for krævende udstyr i maskinen, så slukker den bare.
Det kan den i princippet godt, isoleringen om kobberet holder ikke evigt ig når den er væk opstår kortslutninger. Jeg ville tro at en strømforsygning, hvis den ikke bliver for varm at andre årsager kan holde end 20 - 30 år.
Lugten kan sagtens komme fra dit nye bundkort, der vil afgive lugtstoffer de næste 4 - 6 måneder
Har åbnet det (Er det lige nu) men hvis det så ikke er Strømforsyningen kan det så være Køler kream? *spørger uviende* en anden ting er at den nok lugter slemmest når jeg download eller sådan noget ;|
--/bufferzone "der vil afgive lugtstoffer de næste 4 - 6 måneder" er det normalt? og er du sikker på at det er korrekt?
Ja jeg er sikker. Der har i pressen været en del diskussioner pm nye computere værende miljøbomber det første halve år. Det går så stærkt i computerbranchen at den tyd der går fra komponenterne forlader fabrikket til de sidder ude i en kasse i din stur er få uger, hvis ikke få dage. Derfor afgiver både isolation, smørremidler og de lelktroniske komponenter en del lugt.
Min nye maskine stank som en kemikaliefabrik de første uger, og jeg fik hovedpine hvis jeg ikke arbejde med vinduet åbent
(amd - har jeg gjort, det komemr oppe omkring processor - strømforsyningen.)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.