Avatar billede neser Nybegynder
08. april 2003 - 08:32 Der er 4 kommentarer

DOC Filer

jeg har en opgave der hedder
alle elever kan kun læse DOC-filer i kataloget SYS:undervisning\elever\per.
Hvordan gør jeg det ??
Avatar billede fasfan Nybegynder
08. april 2003 - 09:49 #1
Hej Neser

1) Du bør aldrig benytte SYS: volume som datastorage på en Novell server. Det svarer lidt til C: på en windows maskine. Hvis SYS:(c:) er fyldt, virker maskinen ikke. Opret i stedet en ny volume, og flyt data til denne.

2) Når det er sagt, skal du besvare følgende:
- spørg dig selv: Hvem skal have lov at læse? (alle, kun elever, andet)
- er der nogen der IKKE må kunne læse

3) Når du har besvaret disse spørgsmål, skal du besvare de sidste:
- Er det dig der er Per?
- Er du elev på skolen?
- Har du lovligt modtaget et administrator user-id og password til netværket?

Da svaret sansynligvis er:
- Ja
- Ja
- Nej

Er jeg ked af at måtte skuffe dig. Din skole har valgt et sikkert netværksoperativ-system. Det kan IKKE lade sig gøre at dele data, med mindre man er Administrator, eller med mindre det pågældende directory allerede er delt.

/Fasfan
Avatar billede neser Nybegynder
08. april 2003 - 10:29 #2
Det var nu ikke så meget det jeg mente...det jeg mener er at i biblioteket testdokumenter, må gruppen 'Elever' og gruppen 'Lærer' kun kunne se *.doc filer. Det ved jeg kan lade sig gøre, spørgsmålet er bare hvordan ? :)
Avatar billede fasfan Nybegynder
08. april 2003 - 10:43 #3
Hej Neser,

Det kan ikke lade sig gøre ved at tildele rettigheder på et directory.

Netware har to muligheder på tildeling af læse rettigheder til filer.

1) Directory: filer der gemmes herunder vil 'arve' rettighederne(Inheritet Rights).

2) File: rettigheder der gives til den enkelte file gælder kun for denne.

ad 1. Du kan ikke bruge denne løsning, da der vil være samme rettigheder til en .TXT file som til en .DOC file.

ad 2. Kræver at at der ikke er nedarvet læserettigheder fra directory, hvorefter du skal giver de to grupper læse-adgang til hvert enkelt .DOC file. Teknisk muligt, men administrativt uoverkommeligt.

Løsning: Du opretter et Sub-Directory, hvortil lærere og elever kun har læserettigheder. Derefter opretter du et CRON job, der tager alle .DOC filer fra 'testdokumenter' (hvor der er skriverettigheder)) og flytter dem til det omtalte subdir. Teknisk en smule avanceret, men til gengæld ingen administration.

Dit ønske kan ikke lade sig gøre, uden at lave en 'firnurlig' løsning a-la ovennævnte.

Når du siger at du ved det kan lade sig gøre, vil jeg meget gerne have oplyst din kilde. Jeg vil da også gerne blive klogere.

/Fasfan
Avatar billede fasfan Nybegynder
07. maj 2003 - 09:21 #4
Hva'Så Neser...

Jeg ved godt at jeg vrøvlede i min første linie, men hvis du glemmer den, så er resten af indholdet vist godt nok.

Har du fundet en anden løsning?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester