Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 12:51 Der er 11 kommentarer

Ram problem Fujitsu Siemens Xpert

Jeg ved spørgsmålet har været stillet før, men jeg kan ikke rigtig gennemskue svaret.
Jeg har en (gammel!?) F-S Expert 750MHz, 128Mb Ram i 2 slots.Jeg har forsøgt at sætte mere Ram i, 2 blokke a 256Mb og en kombination af 256Mb blok og 64 Mb blok, men intet virker.
Jeg går ud fra at det drejer sig om at "opgradere" min Bios, og med 2 ram slots er det vel Bios'en til MS-6191 jeg skal bruge.Kan dette være korrekt og i givet fald hvilken af Bios-opgraderingerne skal jeg bruge?..der findes jo mange forskellige når man går ind på
http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=121&MODEL=MS-6191

På forhånd tak for al hjælp!
Going Inzane *S*
Avatar billede fromsej Praktikant
10. april 2003 - 13:03 #1
Tæller den overhovedet noget Ram op, med 256Mb klodserne?
Har du prøvet kun med en?
Det er nok lidt af samme problem som jeg havde, da jeg ville have mere Ram i mit gamle bundkort.
Det viste sig, at mit MB ikke ville acceptere Ram med for mange chips på, så jeg fik dem byttet til en ældre model, så spillede det hele.
Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 13:09 #2
I et tilfælde talt den ram, i andre talte den forkert (kun 196 ud af 256), både med 1 og 2 klodser i!??
Avatar billede fromsej Praktikant
10. april 2003 - 13:13 #3
Jeg er ret sikker på det er samme problem som mit.
Jeg var inde og kigge på BIOS opdateringer, den nyeste er fra Juni 2000, så det tvivler jeg på hjælper, men det er da værd at prøve.
De to klodser du har i nu er det pc100 eller 133?
Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 13:38 #4
PC 133 er jeg ret sikker på!
Avatar billede fromsej Praktikant
10. april 2003 - 13:43 #5
http://www.aida32.hu/aida-download.php?bit=32 - info om PC
Det kan fortælle dig det.
Men enten er rammen defekt eller også kan dit bundkort ikke klare det nye ram.
Det understøtter også kun PC100 ram.
Så hvis du kan bytte det nye ram til PC100, så er der håb.
Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 13:58 #6
Iflg Aida er det PC100 Ram, så det er måske problemet??...selvom jeg har læst i et tidligere svar (fra dec 2000) på dette problem at det ikke skulle betyde noget at kombinere de to typer (pc100 og pc133).Er der så noget der ligner garanti for at det virker hvis jeg anskaffer noget pc100 Ram?
Avatar billede fromsej Praktikant
10. april 2003 - 13:59 #7
Garantier vil jeg ikke give dig, men det løste mit problem.
Har du hentet manualen hos MSI?
Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 21:48 #8
Manualen? Har fundet sitet og en del bios opdateringer men ikke ogen manual!!...men det er der måske...jeg må tilbage til sitet
Avatar billede inzane Nybegynder
10. april 2003 - 22:33 #10
Har nu læst lidt i manualen, så jeg tror jeg prøver at anskaffe noget PC100 ram inden jeg begynder at rode med en opdatering af Bios, idet manualen påstår bundkortet skulle Kunne tage 2 x 256 Mb
Avatar billede fromsej Praktikant
11. april 2003 - 14:31 #11
Jeg tror også det er den eneste løsning.*S*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester