Avatar billede lagoni-panduro Nybegynder
16. april 2003 - 20:50 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Brug af relæ v. bl.a. BeoSound Ouverture

Tja... Jeg er den lykkelige ejer af et B&O Ouverture (det er den der hænger på væggen uden højtalere), der - udover at afspille musik :-) - kan bruges til at tænde og slukke for en ekstern kilde vha. et relæ - i dette tilfælde en effektforstærker. "Systemet" består af et 8-polet stik, hvor der udover de to audio-kilder på et af benene sendes 7,6V når anlægget er tændt (smart så effektforstærkeren ikke skal stå og brænde hele natten...). Alt i alt burde det jo være relativt enkelt og B&O har da også lavet et relæ der kan bruges... Problemet er bare at det koster den nette sum af kr. 800,- Et job der burde kunne gøres af et relæ til 30,-!! Jeg har også eksperimenteret med et lille 6V relæ, men B&O anlægget leverer kun ca. 2,6 mA, hvilket ikke er nok - jeg tror relæet skal bruge ca. 50mA for at klikke... Mmmmm - fra min tid på elektronikholdet i folkeskolen i midten af 80'erne lavede vi noget lignede, men med transistorer som "katalysatorer", men hvordan er det lige man gør...? Er der nogle der evt. bare har et link på nogle "gør-det-selv" elektroniksider?
På forhånd tusind tak for hjælpen
Mvh
Casper
Avatar billede scb Praktikant
16. april 2003 - 21:16 #1
Avatar billede scb Praktikant
16. april 2003 - 21:18 #2
F.eks fig C vil passe perfekt til din B&O, du skal bare bruge en 12 volt strømforsyning.
-SCB
Avatar billede lagoni-panduro Nybegynder
21. april 2003 - 08:12 #3
Tusind tak for hjælpen scb - undskyld jeg ikke har svaret før, men jeg er netop hjemvendt fra påskeferie :-) Mvh Casper
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester