16. april 2003 - 22:23Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Mikrofon - Soundblaster
Jeg har netop købt Soundplaster 4.1 og har installeret lydkortet i PC. Jeg har endvidere slået det almindelige lydkort fra i Bios og jeg får også en melding fra Windoms, at der er fundet ny hardware, der er installeret. Dog kan jeg ikke køre softwareprogrammet til Soundblaster, da der kommer en melding, "at lydkortet ikke er korrekt installeret" !!! Det kan jeg ikke forstå - jeg har sat lydkort korrekt i - dog har jeg en dvd, som jeg ikke har forbundet til lydkortet - skal man det - er det problemet eller er der en der ved lidt mere ??
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Teknik, jeg har prøvet at flytte til det andet PCI slot - dette hjælper ikke, der er samme problem - men underligt at windows fanger hardwaren og siger den er korrekt når ikke jeg kan køre softwaren - jeg har prøvet at ringe i 2 dage til Creative, uden held, der er konstant optaget.
Tumben, : nej jeg regnede heller ikke med at dvd havde nogen betydning - jeg checker lige spørgsmålstegn under lydkort.
Tumben - nej der er ingen spørgsmålstegn og jeg har også slettet den gamle SIS driver (på motherboard) og den korrekte Creatice driver er også fundet - men kan ikke køre softwaret fra Creative !
Den korrekte ordlyd er " Setup could not detect any Soundblaster Audio Card on your system - Please ensure that your Soundblaster hardware is properly installed before running this setup program - set up will now exit"
Dette er ordlyden - jeg kører XP - kan det tænkes at SB 4. ikke er kompatibelt med XP ??
Ide. : Prøv at slette det fundne lydkort, og genstart. Windows finder det så igen, og vil lægge den samme driver ind igen. I den forbindelse, så oplyser Windows, hvor driverinformationerne findes henne (i en .inf fil)
..annuller (om muligt?) installationen, og omdøb så den pågældende .inf fil,
....du skal muligvis slette genstarte én ekstra gang, men så vil Windows være "blindt", og kan derfor ikke lægge den der "default" driver ind, og du får så en "ukendt enhed" eller lign, og vejen for installation af den korrekte driver skulle være åbnet.
Tak for din henvisning, jeg fandt faktisk selv det samme link og har downloaded driveren - nu virker min mikrofon, som ikke før virkede og der er flere af programmerne nu der virker i Soundblaster, dog virker ikke alle programmer, og jeg får stadig ikke lov til at åbne installationsfilen fra den medfølgende cd rom.
Stadig kommer der også en melding, at soundblasteren ikke er korrekt installeret - jeg har dog ikke prøvet det du skrev om, synes du fortsat jeg skal prøve det med at slette driver - jeg er bare ikke helt med på hvad jeg skal gøre, og hvad jeg skal omdøbbe filen til.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.