25. april 2003 - 00:38Der er
9 kommentarer og 1 løsning
dato opdatering...
jeg har et felt der skal indeholde dags dato, med dato, og klokkeslet. hvis jeg bare skriver: felt1 = now får jeg jo bare datoen frem, men den står stille... hvordan får jeg uret til at køre? tælle op ved hvert sekund...!
Du kan tilføje en timer til formularen, og sætte den til at "trigge" hvert sekund. Interval=1000 (millisekunder) og Enabled=True Ved Timer1_Timer opdaterer du din textbox.
Du kan slet ikke sammenligne det med at opdatere hele formularen. Det koster ikke mange ressourcer at opdatere en textbox eller (mindre endnu) label hvert sekund.
Det kan gøres en anelse hurtigere hvis du finder en decideret ur-kontrol/ocx. Men det er ikke meget du vinder.
det er muligt, men db'en skal køre på mange klienter, så på et tidspunkt kommer man til et punkt hvor man ønsker at effektivisere det hele... det vil jeg gerne komme i forkøbet... :)
Lige et øjeblik - du mener ikke at du vil læse den dato fra databasen eller gemme den i databasen, vel? Det skal du have en meget god grund til.
Hvis det er fordi du vil opdatere et felt i databasen til altid at vise den aktuelle tid (kan ikke lige se nogen årsag til hvorfor), så skal du gøre det på en database-server.
Hvis det bare er for at vise tiden, så er det noget helt andet. Så er det lige meget om du har en eller 50.000 klienter.
Hvis det er fordi en post skal have aktuel tid, så gør det i en event på et felt eller knap.
nej, det er ikke noget der skal logges på nogen måde, det eneste jeg vil ha er et felt der viser dato og tid i et tekstfelt. det er bare noget der skal hentes fra computerens interne ur...
Så er det ikke et sted hvor du behøver spekulere på effektivisering. Selv hvis du havde 100 klienter der kørte på samme computer (via fx terminal services) ville det ikke betyde noget.
Det kræver flere cpu-ticks at flytte musen et par millimeter, end at vise tiden hvert sekund.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.