28. april 2003 - 17:25Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Partioner på hdd
Hej jeg har lige fået at vide det er en smal sag at installere linux og windows på samme hdd.. men der opstår et lille problem nu når jeg skal installere winxp.... den hopper frem og siger der ikke kan være flere partioner.... jeg har 3 partitioner... boot root og swap..
Er der nogen der ved hvordan man kan lave flere end 3 partitioner på en harddisk eller som har haft samme problem ?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
ja jeg har installeret linux og vil nu installere Xp
jeg er ikke helt med på hvad ud mener med "fdisk -l /dev/hda"
Men jeg har lige installeret og jeg partitionere sådan her : hda1/boot ext3 102mb hda2/ ext3 19000mb hda3 swp 1000mb
jeg har derfor omkring 60 gb fri..
jeg trode jeg bare kunne proppe cden i og installere på den frie plads.. men det vil den ikke.. den sprang frem og sagde noget lignende " Maksimumet på 3 partioner pr disk kan ikke overskrides"
Jeg beklager meget, men windows skal ligge i starten af disken - og kan ikke overskride de 3 partitioner (XP vil installeres i en primær partition, og den 4 vil være en extended partition med en række logiske diske).
Linux er langt mere ligeglad - og kan godt have /boot liggende i en extended.
Kommandoen "fdisk -l /dev/hda) vil i linux give dig en oversigt over, hvordan din 1. ide-harddisk er partitioneret.
Du kan jeg formentlig godt regne ud, hvad jeg nu vil skrive - nemlig at du skal installere XP før du installerer linux - så løber du ikke ud i dette.
Alternativt skal du fjerne din swap partition - og installere XP der - hvorefter du manuelt kan tilføje swap på /dev/hda5 (som vil være 1. logiske disk på den etendede partition).
Hvis du vil fjerne swap: vi /etc/fstab - fjern linien med swap og gem filen swapoff -a fdisk /dev/hda fjern partition 3 og lav en 60Gb partition til XP sæt den til at være en fat32 partition gem og start installation af xp
Efter installation af XP skal du igen i fdisk - lav en logisk partition - og lav en logisk disk - type swap - og tilret /etc/fstab - genstart og alt virker forhåbentlig.
mit problem for ikke at installlere xp først lå i at fdisk ikke ville arbejde med min disk da fdisk kun ville arbejde med max 10gb... Xp installation giver jo desværre ikke mulighed for at man kan selv få lov til at partitionere sine drev som man vil....
Jeg har intet i mod at geninstallere, det tager ikke så forfærdelig lang tid... Men hvordan mener du jeg kan gøre det ?
tak for din tid, og dine grundige besvarelser !!!!!
Nu har jeg kun installeret XP nogle få gange, men jeg har da en 60Gb disk, hvor jeg installerede XP på (disken var helt frisk). Her allokerede jeg kun 30Gb til XP, og jeg har i dag RH8 på resten.
Jeg kan ikke huske hvordan jeg nåede frem til dette, men det er helt sikkert under selve installationen af XP. Jeg er derfor ret overbevist om, at du undervejs kan lave partitioner osv.
På W2K kommer man til et billede, hvor man vælger hvor windows skal installeres - her kan der slettes alle partitioner så disken er pæn og ren, hvorefter der laves en ny partition på 60Gb NTFS, hvorefter windows installeres her.
Det bør virke, men det er ikke ret tit jeg installerer maskiner, så jeg husker det lidt dårligt.
Velbekomme - og det er næsten altid således, at hvis windows installeres først, så kan tingene bringes til at virke (MS tror ikke, at man kan finde på at installere andre operativsystemer på en maskine, hvor der også er windows på :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.