23. november 2000 - 09:18Der er
5 kommentarer og 1 løsning
install af oracle 8i
Efter jeg har installeret oracle 8i, med tre fejlmeddelelser omkring net, ved ikke helt præcist hvad det er.
Når jeg går ind i programmet, indtaster username og password, kommer en fejlmeddelse: Protocoladapter findes ikke. Hvad betyder det? Hvad er galt? Jeg havde Oracle 7 liggende før, men kunne ikke Uninstall eller i tilføj/fjern programmer fjerne det, måtte slette den \"manuelt\". Under installationen fandt den alligevel den gamle udgave og ville updatere, det sagde jeg ja til, der ligger vel noget i registreringsdatabasen, men kan det være det som driller?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
<<pnielsen Det gik fint med den første, men ikke med HKEY_LOCAL_MACHINE\\System\\CurrentControlSet\\services her er jeg lost, jeg ved ikke hvad der har med oracle af gøre?
Er det her på NT? Hvis du afinstalleret, skal de selvfølgelig ikke være der! Men er det en Personal Oracle på win95/98 skal de heller ikke. Disse versioner kan køre c++:
8.0 MicroSoft Visual C++ 5.0 & Borland C++ 5.0 8.1.5 MicroSoft Visual C++ 5.0 8.1.5 MicroSoft Visual C++ 6.0 8.1.6 MicroSoft Visual C++ 6.0
Det kører, sådan............ Jeg opretter et nyt spørgsmål, er du klar. Du får selvfølgelig dine point. Det er ikke Microsoft Visual c++ 5.0 Det er c++ Builder 5.0 Enterprise, kan den kører sammen med oracle 8i 8.1.5
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.