Avatar billede snigeren Nybegynder
07. maj 2003 - 09:30 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Udprint af labels i access

Hej

Jeg har en laaaang liste af personer der skal sendes brev til,... hvordan får man den liste tilpasset så den kan printes ud på labels ?

/Klaus
Avatar billede fh1dk Nybegynder
07. maj 2003 - 09:44 #1
Det letteste er at ekportere databasen til Excel eller Word, her er etiketudskrivning mere enkel, og du bliver guidet igennem, her er ligeledes mulighed for at vælge forskellige former for etiketudskrivning.
Avatar billede snigeren Nybegynder
07. maj 2003 - 09:58 #2
ye fandt jeg lige ud af,.. troede egentlig godt man kunne lave labels direkte i access =|

jeg skriver lige hvordan det går =)
Avatar billede snigeren Nybegynder
07. maj 2003 - 10:30 #3
super duper,.. det virker jo rigtig nice i word,... smid lige et svar så ka du få halvdelen af pointene =)

jeg fandt jo egentlig også selv ud af det på samme tid så hvis vi får 15 hver er det vist fair =))
Avatar billede fh1dk Nybegynder
08. maj 2003 - 08:01 #4
Glad for jeg kunne hjælpe ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester