10. maj 2003 - 13:01Der er
12 kommentarer og 2 løsninger
swf til fla
Hej
Jeg har desværre brug for en decompiler til en swf. Den skal kunne give mig et produkt (en fla) så tæt på den originale fla som overhovedet muligt (alle symboler genskabt (layers hvis det overhovedet er muligt)) - jeg er ligeglad med scriptviewers, det er symbolerne der tæller.
Findes der et sådant program, og har i et link?
(hvis dette er imod ekspertens regler siger i bare til så lukker jeg prompte)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
hvis du ikke selv er ophavsretshaver til swf filen, må du ikke gå ind i den, hvis der ikke foreligger tilladelse fra indehaveren af ophavsretten, og swf filen er sikkert låst, og så må du under ingen omstændigheder "bryde" låsen
jeg er skam selv ophavsretshaver, men min ene hd brændte sammen og dem jeg har lavet filen til vil gerne have mulighed for at rette nogle ting i den, og eftersom fla´en lå på den sønderbombede hd er der ikke andet jeg kan gøre.
tak for svaret kengun, har du selv prøvet nogle af de programmer der henvises til i dit link? Jeg vil helst undgå at installere noget som helst unødvendigt.
Jeg har selv prøvet ASV en enkelt gang, men fik opfattelsen at det blot var et "extract code" program? Kan det generere en fla?
Hei Mat. Nei, jeg har desverre ik prøvet nogle af de programmer, da jeg ik har haft behov for at "gå den motsatte vej". Men de programmer er kanske værd et skud?
jeg håbede bare der var en der kendte et program der på nærmest magisk vis kunne trylle min fla frem :) ..men jeg lader stå åbent lidt endnu og ellers må jeg jo prøve mig frem.
hvis det kun er symbolerne du vil ha', kan du så ikke importere .swf'en i flash? jeg ved godt det ikke gir layers og scripts... men det er dog bedere end ingen ting...
Jeg har også mistet kildefiler til nogle projekter. Der har jeg brugt asv til at se hele opbygningen af swf, da man kan se symbolerne (og deres placering og instancenavne) i de enkelte frames i de enkelte movieclips.
Og al scriptet kan trækkes ud selvfølgelig... :)
Så hvis du har mod på at lave det igen, så kan du se opbygningen, men hvis du ikke har grafikken liggende et andet sted (det havde jeg) så ved jeg ikke, om du kan hente den frem på nogen måde.
I ASV viser den dog et lille preview vindue med det pågældende symbol i den eventuelle frame, du har valgt, men jeg tror ikke at det kan gemmes i en swf/fla selvstændigt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.