Avatar billede autolog Novice
14. maj 2003 - 13:57 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Høj hyletone

Jeg har erhveret mig en pc hvor følgende er oplyst om lydkortet: Amitech: on-board og chipsettet hedder Realtek ALC201A AC97 Codec

Når jeg bruger hovedtelefoner kommer der en høj hyletone som gør at jeg bliver helt rundtosset efter 5 min.

Når jeg anvender PC-højtalerne er tonen knap så markant.

Hvis jeg sætter lyde over anlægget er lyden forholdsvis fremtræden.

Er der nogen som har et bud på hvordan jeg kan afhjælpe dette?
Avatar billede staf Nybegynder
14. maj 2003 - 14:08 #1
Ku evt. være hun-stikket i pc`en der sidder en smule løst. Kan godt skabe støj. Nu ved jeg ikke hvordan dine pc højtalere er tilsluttet. Men En hyle tone kan også godt komme hvis hanstikket ikke er trykket HELT ind i hunstikket.
Tjek lige disse generelle ting ;)

Otherwise! kan det være en defekt på dit lydkort!! Og du må en tur hos forhandleren og brokke dig!!
Avatar billede autolog Novice
26. februar 2012 - 23:43 #2
Vil du svare for points?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester