Avatar billede dmos Nybegynder
18. maj 2003 - 01:27 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

Konstruktiv kritik til site, please

http://demos.adsl.dk/kasper.garnaes.dk/

Der mangler stadig en smule indhold - primært news og author - men det skulle være til at abstrahere fra.

På forhånd tak.
Avatar billede gonza.dk Nybegynder
18. maj 2003 - 01:31 #1
er det det her vi skal komenterer???

http://gonza.dk/huh.jpg
Avatar billede dmos Nybegynder
18. maj 2003 - 09:24 #2
Nej, ikke helt. Jeg har forhåbentlig rettet fejlen nu, så du må meget gerne prøve igen.
Avatar billede bredker Nybegynder
18. maj 2003 - 09:37 #3
rigtig flot og overskuelig
dog virker dine menyknapper ikke
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
18. maj 2003 - 09:46 #4
(1) En meget flot side rent grafisk

(2) Du har brugt nogle gode farver der passer godt sammen

(3) Jeg synes de grå tekst bokse falder lidt ved siden af, jeg ved ikke lige helt hvordan du skulle lave dem i stedet, men syne ikke rigtig de passer ind.

(3) Sidder med 1280*1024 opløsning og alligevel er der scroll på forsiden, hvilket jeg ikke synes der burde være-

(4) Synes du skal centrere teksten

(5) Synes du skal ændre news til home
Avatar billede dmos Nybegynder
18. maj 2003 - 10:01 #5
bredker:

Jeg er ikke sikker på hvad du mener med, at menuknapperne ikke virker. Hvis der er tale om døde links,  må du meget gerne paste dem herinde eller maile dem til mig, så jeg lettere kan finde ud af, hvad der er galt.
Avatar billede bredker Nybegynder
18. maj 2003 - 10:03 #6
nu virker de fint ( det gjorde de ikke første gang jeg kikkede ) og der er også kommet en mere til
Avatar billede gonza.dk Nybegynder
18. maj 2003 - 11:48 #7
Ja ¨så blev det jo lige pludselig noget helt andet ;o)

en utrolig flot side, den er flot og gennemført i samme 'Tema' hele vejen igennem, det kan jeg godt lide.

Dog synes jeg lige at du skal give din scrollbar lidt CSS, dit 'topbillede' fylder rimelig meget, men så længe man kører i en højere opløsning gør dette ikke så meget, det bliver nok et problem i lavere opløsninger. Det var vist det jeg har lige nu ;o)

Mvh
Gonza
Avatar billede dmos Nybegynder
18. maj 2003 - 18:51 #8
Tak for roserne og rådene foreløbig.

Jeg kan godt se at banneret fylder meget, hvilket også gør siden meget aflang. Jeg kan umiddelbart se to løsninger på det:
· Jeg kan forsøge at integrere menupunkterne i selve banneret i stedet for at de står nedenfor
· Jeg kan gøre selve banneret mindre
Hvilken af de to løsninger (eller en hel tredje) synes I umiddelbart bedst om?

Jeg giver dig, jakobclausen, fuldkommen ret i at det grå falder udenfor. Før var der ingen boks omkring teksten og det stod med en hvid font på sort baggrund. Jeg ændrede det dog til det I ser nu for at øge læsbarheden. Jeg er dog selv ikke 100% tilfreds. Hvis I har forslag til, hvordan det kan blive bedre, vil jeg meget gerne høre.

Jeg vil overveje at ændre scrollbarens farve - sandsynligvis til mørkegrå/sort og så temaets  grundfarve, der også benyttes til fx. tegnene.

Forresten - hvis I endnu ikke har opdaget det, så prøv at trykke på temaets navn i øverste højre hjørne. Så får I et nyt. Der er i alt fire, og der bliver desuden skiftet mellem dem hver dag : ).
Avatar billede bredker Nybegynder
18. maj 2003 - 18:55 #9
jeg tror at hvis du bare laver topbanneren lidt kortere, så siden ikke er så bred har du opnået det bedste
Avatar billede nstenberg Nybegynder
18. maj 2003 - 22:15 #10
Ganske flot med farverne. Og valget af relativ-bredde fremfor statisk er lækkert. Siden validerer dog ikke helt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester