21. maj 2003 - 16:42Der er
49 kommentarer og 1 løsning
Driver til lydkort.
Jeg har efter install kommet til lydkortet. Det er et Sound blaster 1024 live altså en gammel sag :-) Havde før den nye install af xp pro fået det til at virke ved hjælp fra en bruger her på E. Problemet er nu at jeg ikke kan finde spørgsmålet hvor jeg fik løsningen for har kikket mine egne gennem så har nok fået det gennem et andet spørgsmål fra en bruger. Kan nogen finde den driver jeg skal bruge til Xp.
Håber bare det kommer til at virke gutter :-) Point er ikke så vigtige for mig. Herligt man har nogle at trække på når det selv kniber. Problemet er når jeg vil installere kortet så siger det at det ikke er kompitabelt med Xp men plejer bare at fortsætte install. Når det så er installeret kan jeg ikke bruge de medfølgende features. Henter jeg en anden kan jeg godt bruge dem men så skratter lyden :-)
Men lad os nu se.
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2003 - 17:22#13
lrd>> Den siger sikkert at driveren ikke er Microsoft certificeret - det skal du bare ignorerer - der har ihvertfald aldrig givet mig problemer.....
Synes godt om
Slettet bruger
21. maj 2003 - 17:25#14
Jeg ved ikke hvad det er for nogle ekstra features du mener. Men du kan opdatere til Creative PlayCenter 3.0 og se om det virker. Men husk driveren skal installeres først. Hent den her: http://dk.europe.creative.com/support/drivers/eula.asp?id=1831
Har prøvet to nu uden held. Jeg installere kortet smider derefter den driver ind som phatlasse fandt men kan stadig ikke komme ind i de forskellige ting
det kunne være du skulle slå din onboard lyd fra manuelt. I bios. Men sådan bør man gøre....: Altså, sluk pcén, stik kortet i, juhu..der er fundet nyt hardware, henvis til den downloaded driver. De kommer tit i zip, og man unzipper så hele muliviten ind i en mappe. Hvis det er et program du har downloaded, så bare annuller, eller installer en standard driver, for så at kører din setup, som du har downloaded. Men hvis den operation er SÅ besværlig,(det burde være en smal sag), så ligger problemet et andet sted. Som sagt, disable onboard lyd i bios.. Held og lykke..:O)
Måske et forslag ja. Men det var ikke nødvenligt før jeg formaterede :-) Det er bare et spørgsmål om jeg finder den rigtige driver. Ret trist ikke at kunne bruge de fede ting der er med til kortet. Lyden virker okay men alligevel :)
Du får de point her med det samme. Lige et side spørgsmål. Ved du om den nye 1.7 Army operations er gratis. For min gamle version 1-6 røg jo ud med formateringen
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.