Avatar billede jan2001 Nybegynder
22. maj 2003 - 13:33 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Er længe om at logge af?

Hver gang jeg logger af som administrator kan det tage op til 50 sekunder før den er logget af. Når jeg logger af kommer der jo den lille box med winlogoet hvorunder der står at indstillingerne gemmes. Det er her den står i op til 50 sekunder. Hvis jeg er logget på som en anden bruger, går det hurtigt med at logge af.

Hvad er det windows 2000 workstation har så svært ved at gemme hos administratorkontoen?
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. maj 2003 - 13:36 #1
Det kan være flere ting:

Du har roaming profil og mange ting på dit skrivebord, der skal skrives op til den profil der befinder sig på serveren.

Du har en exchangeprofil der skal afslutte med exchangeserveren.
Avatar billede jan2001 Nybegynder
31. maj 2003 - 01:12 #2
lukker her
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester