28. maj 2003 - 14:20Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Exchange 2000: Kan man gøre noget for at reducere ” priv1.edb”?
priv.edb filen på vores Exchange 2000 bliver ved med at vokse, selvom brugere har ryddet op / slettet i sin mailboxes, men priv.edb filen bliver ikke reduceres, men tvær imod vokset. Den er på omkring 21 GB nu, det er meget ikke? Vores Exchange server har 1 GB RAM. Kan man gøre noget?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Uden at være helt sikker, må du kunne gøre det samme som man gør på exchange 5.5. nemlig offline defragmentering. Jeg forsøger lige at finde et par links
Start med at dismounte dit mailbox store. Kør så kommanoen som beskrevet i hjælp. ..\exchsrvr\bin\ eseutil.exe /? <--- Der kan du læse den korrekte syntax.
Du skal bare være forberedt på at hvis din database fylder 21GB, så skal du også have 21GB ledigt (evt. på et andet drev) for at kunne compacte (offline compaction, hedder det). Efter du har har gjort som beskrevet skal du kopiere den "sammenpressede" database over i den originale (dette sker ikke automatisk) og herefter mounte den. Sørg også for at indføre limits for dine brugere så de ikke mere kan fylde for meget i din Exchange.
Du skal også være opmærksom på at størrelsen ikke nødvendigvis går meget ned med det samme, Hvis du har standard opsætning vil slettede mails fylde i databasen i 7 dage + indtil første fulde backup. Du bør derfor starte med en fuld backup, derefter gennemføre offline defragmentation efterfuldt at endnu en fuld backup. Dette bør du gøre en gang om ugen indtil databasen er kommet ned i sørrelse, derefter kan du sætte intervallet op. Det skal dog siges at exchange har godt af denne form fo vedligehold. så kan du køre den en gang om ugen ville det være bedst
yes, det virker, har reduceret fra 21 GB til 16 GB. Jeg har faktisk lavet denne øvelse før, man det hjalp ikke, nok fordi det var før en fuld backup. Tak for hjælpen :-))
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.