Nu er den tredje Jamo højttaler gået i stykker. Det er det samme hver gang: Den gummi/plactic-agtige hinde, der forbinder pap-membranen (højttaler-keglen) med metal cirkel-rammen yderst, er bristet.
Det er utroligt, at Jamo ikke har kunnet finde ud af at bruge et holdbart materiale til ophængning af pap-membranen.
I stedet for at bruge formuer på erstatnings højttaler-enheder, er der nogen, der har et forslag til, hvordan man selv kan reparere skaden?
> bredker: Har du erfaringer med denne lim, eller skyder du bare fra hoften? Hvis ja, hvilken type højttaler har du repareret? Har du suppleret med væv? I givet fald hvilket?
Synes godt om
Slettet bruger
01. juni 2003 - 18:49#3
> bredker: Jeg går ud fra, at du mener Cyanoacrylat
det bliver solgt som 10 sek lim jeg har brugt det flere gange ,dog ikke til højtalere , men for at det ikke skal gå ud over lyden ,skal du bruge en lim der kan holde på en lille flade og som er nem at styre denne tørre på 10-15 sek og binder på næsten lt og er meget stærk (pas på ikke at få det på fingerne ,så er der kun kniven til at skille dem af igen ) hvis du bruger epoxy skal de støttes i ½ time og kan nemmere skride
hvis det er helt ude i kanten kan du med fordel lave et siksak over revnen til at forsterke den ekstra men pas på ikke at komme så meget på at du dæmper svingningerne i pappet , de er med til at give den rigtige lyd
latex>er det ikke det samme du bruger til du ved nok
Synes godt om
Slettet bruger
02. juni 2003 - 12:26#11
Tak for besvarelserne. Jeg har forhøjet point'sene så alle kan få et klap. DannyBoyd får 30, da han var først med den rigtige løsning. Skaw får 20, da han fandt en mere detailleret beskrivelse. Bredker får 10 for sit venlige forslag. mvh SCHLUMBERGER
Tak for det. Det var faktisk min kæreste der fik ideen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.