08. juni 2003 - 16:46Der er
30 kommentarer og 1 løsning
Fejl under installation af win 2000 pro
Hej
Jeg er ved installere win 2000 pro, på en alm. computer. Athlon 850Mhz , 256 MBram
Jeg starter med at komme ind i DOS og der efter ind på CDrom drevet, hvor jeg går ind på en mappe der hedder : L386. Der efter skrievr jeg WINNT og kører filen..
Det hele starter meget fint. Computeren begynder at kopier alle filer fra mappen over til computerens C:
Efter den proces skal jeg så vælge hvilken drev den skal installere WIN 2000 pro og om det skal være i fat32..
Når win 2000 pro så skal til at installeres så, blivere computerens hardware lige checket igennem, så win ved hvilke hardware computeren kører med.. Men ved ca. 80% af scanningen kommer der en MEGET skummel fejl..
Der kommer en blå skære hvor i venstre hjørne øverst står følgende :
*** Hardware Mailfunction Call your hardware vendor for support *** The system has halted ***
Når den fejl kommer går computeren helt i stå..
Inden installationen har jeg : Formateret C: Kørert FDISK på C: --------------------------------------
Hvis I ved hvad jeg skal gører skal I spytte ud...
Der er 200 point at hente. Med venlig hilsen Smooth
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Der skal lige siges at alt har køret før uden problemmer, med sammen WIN installation.. Men efter at der gik kage i admi sektionen , blev HD formateret, og nu hvor jeg vil installere det sammen igen komme fejlen ..
Jeg har ikke win98 lige her og nu.. Men det kommer inden så længe..
Jeg haar været inde og søge efter den fejl her på eksperten, og så at jeg ikke er den eneste. Men selv om jeg gør hvad andre har fået at vide så hjælper det ikke..
Og hvis det holder til statistikken så vil WIN98 WIN XP kører fint, efter det kørte fint hos ander med samme fejl...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.