Avatar billede mastera Nybegynder
19. juni 2003 - 19:02 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Problemer med Windows

Jeg har en computer. Den har ikke virket et år, da harddisken var gået i stykker, men har nu fået anskaffet mig en ny. Jeg prøver så at installere windows 2000 ind på den, men når den kommer mod slutningen, hvor den gemmer instillingerne fucker den op og en blå skærm med hvide bogstaver kommer frem, hvor der står: Stop og så en helt masse tal og så:

Pen_List_Corrupt
Beginning dump of physical memory
Physical memory dump complete.
Contact your system adminstrator or
tecnical support group.


Hvorfor gør den nu det? Efter det mangler den at slette temp-filerne, men det når den aldrig, da den går i kage her.
Avatar billede krydset Nybegynder
19. juni 2003 - 19:04 #1
det kan væe en ram fejl, hvad hardware er der i din pc det kunne måske hjælpe hvis du skrev lidt om det
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juni 2003 - 19:06 #2
Lyder meget som ram fejl...!
Avatar billede krydset Nybegynder
19. juni 2003 - 19:12 #3
ja det er også umiddelbart det jeg tror prøv (hvis du har mulighed for det) at sætte en anden ram klods i den!
Avatar billede mastera Nybegynder
19. juni 2003 - 19:16 #4
det er en gammel sag. 700mb celeron med 128 mb sdram. geforce2. Kan det ikke være fejl på cd'en hvor windows 2000 ligger eller cd-rom drevet, for i installationen er der 2-3 filer, hvor den kommer med fejlmeddelse om de ikke kan kopieres. Har prøvet at installere xp på den også, hvor den også fucker op. Har prøvet på min anden pc hvor det virker fint.
Avatar billede krydset Nybegynder
19. juni 2003 - 19:20 #5
hvis rammene er i stykker kan windoes ikke installeres på maskinen, det her jeg været ude for mange gange. men prøv at smække et andet cd rom drev i for at udelukke at det er rammene. hvis den så stadig gør det er du nød til at prøve nogle andre ram :-)
Avatar billede mastera Nybegynder
19. juni 2003 - 19:21 #6
okay. Det vil jeg prøve. Vender tilbage senere.
Avatar billede krydset Nybegynder
19. juni 2003 - 19:23 #7
oki doki :-)
Avatar billede mastera Nybegynder
28. november 2005 - 15:00 #8
-
Avatar billede krydset Nybegynder
01. december 2005 - 09:37 #9
Kommentar: mastera
19/06-2003 19:21:44 okay. Det vil jeg prøve. Vender tilbage senere.

Syns aldrig du vendte tilbage, hvad var problemet ?
Avatar billede mastera Nybegynder
01. december 2005 - 11:32 #10
Jeg prøvede både nyt cd-rom drev og ram, og intet virket, så den blev skrotet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester