opsætning af Mandrake 9.1
jeg har netop installeret Mandrake 9.1. Kører upåklageligt, men nu vil jeg gerne sætte den op, så den udnytter den hardware jeg har og den kvalitet min hardware supporterer.scrollmusen har jeg haft kigget lidt rundt omkring, men har ikke fundet den rigtige løsning endnu.
Jeg er stadig novice, men har tidligere leget lidt med redhat 7.3 og suse 8.0. men i meget begrænset omfang da jeg var afhængig af pc og blev nødt til at gå tilbage til det kendte win2k og ms programmerne
Jeg håber der er hjælp at hente.
mht monitoren har jeg fundet et site fra samsung der måske kan hjælpe på vej for den rette. Desværre er 171B ikke angivet i filen herunder
www.samsungelectronics.com.hk/download/monitor/samlinx3.cfg
samtidig har jeg også problemer med at få mine printere til at køre under linux. HP840c usb og Canon LBP660 parallel. Sidstnævnte er en windowsprinter, så jeg har ikke de store forhåbninger omkring denne.
håber at der er en tålmodig sjæl herinde :-)
