Mus reagerer dårligt med dobbelt zoom i counter-strike
Jeg har en MS Explorer 3.0 og en icemat i glas
Når jeg zoomer 2 gange med f.eks. awp i CS skal reagerer musen ikke så godt, nogen gange skal jeg flytte musen flere centimeter før der sker noget på skærmen.
Det er ikke det der grafikproblem med at det hele på skræmen hakker når man f.eks. går ind i en smoke, det er musen.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg bruger tit AWP i Cstrike og hvis man zoomer duoble ind kan det virke som om at musen ikke virker ordentlig(Det er hvis jeg kun bevæger den en lille smule, så hagger den oxo). Så det er ikke noget du skal bekymre dig om :o)
Så vidt jeg husker kan du bruge 'zoom_sensitivity_ratio' til at sætte hvormeget den skal reagere når du flytter musen ved zoom, den kan jo være ændret.
Og det kan jo også være nogle mouse-settings i selve Windows der er anderledes.
Min sens er 1.6, det har ikke noget med zoom_sensitivity_ratio at gøre for det er forskelligt hvor meget der skal til før sigtekornet flytter sig på skræmen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.