Avatar billede stevnstrup Nybegynder
09. juli 2003 - 23:25 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Fil-markeringer skifter

Jeg har installeret QuickTime, derefter skete der det, at næsten samtlige billedfilers markeringer skiftede til QuickTimes logo i stedet for de tidligere kendte - hvordan få jeg det tilbage til oprindeligt udseende, så jeg slipper for at se dette blå Q? Jeg har prøvet at installere PhotoShop igen - uden det hjalp. Jeg har brug for QuickTime til visse andre ting, så det kan ikke rigtig undværes.
Avatar billede tofferman Nybegynder
09. juli 2003 - 23:29 #1
Under installationen af Quicktime blev du spurgt om, hvilke filer der skulle associeres med programmet. Det har du desværre nok overset.

Jeg vil anbefale at du afinstallerer Quicktime igen, og tjekker at associationerne er sat tilbage til det de var før. Installer så Quicktime igen, og fravælg alle de filtyper som du ikke vil have til at åbne i Quicktime.

Hvis det ikke virker kan du gøre følgende:

Du skal ind i stifinder > funktioner > Indstillinger > Filtyper. Så kan du instille hvilket program der skal åbne bestemte filtyper.
Avatar billede psychoras Novice
10. juli 2003 - 10:03 #2
Højreklik på en af filerne > klik åben med > klik på Vælg Program... > sæt markering i "brug altid det valgte program til at åbne denne type fil" og dobbeltklik på det program som skal bruges.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester