10. juli 2003 - 14:18Der er
24 kommentarer og 1 løsning
Startdiskette til win98se på primær slave
Jeg har lige installeret win98se på min 2. hdd, og jeg har i forvejen installeret win xp ntfs på min 1. hdd, som er partioneret i 3 dele hvoraf de sidste drev er Fat32. Jeg hved godt at man kan bruge dual-boot, men det er jeg ikke interesseret i. Måden hvorved jeg boote min win98se op er ganske simpel: Jeg har i min Phoenix bios mulighed for, at vælge hvilken hdd jeg vil boote fra. Det virker dog kun ved den 1. partion af en hdd, udvidede drev kan man ikke vælge.
Spørgsmålet er så: Hvordan laver man en bootdiskette, der starter win 98se op automatisk, fra primær/slave (Win98se ligger på D:\ i DOS), eller kan man ændre lidt i autoexec.bat på win98 start disketten?
Jeg er rimelig sikker på at det kan lade sig gøre, da jeg har set en vejledning til installation af Linux Mandrake 9.1, hvor man har mulighed for at lave en startdiskette, hvis man ikke ønsker at bruge dual-boot.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har prøvet følgende: Xp boot disk, win98se boot disk, MS-dos start diskette lavet i windows. Jeg gik ud fra at "drev" var det drev, som win98se ligger på. Jeg gik også ud fra at "win" skulle være i samme linie som resten. Men jeg kan ikke få det til at virke. Jeg er ikke så stiv i dos.
Okay, det er så også testet men jeg kan stadig ikke få det til at virke. Jeg har både prøvet at taste det ind på A:\ og drevet med win98se. Er der forskel på store og små bogstaver i dos, eller er det ligemeget?
Jeg kommer til at tænke på om det kan have noget at gøre med, at xp ligger på c: og er ntfs, som jo ikke kan ses i dos og det gør jo så disken med win98se til c:, som også er det drev jeg skriver i linien.
Men det er da muligt at jeg fjumrer rundt i det, fordi jeg kan heller ikke komme til at kigge i mapperne på de andre drev. Det skal siges at jeg har prøvet med en ms-dos startdisk.
Kunne det eventuelt have noget at gøre med at jeg har et nforce2 chipset? Jeg har før haft problemer med Powermax til maxtor, hvor de sendte mig en ny chipset driver til programmet , der kunne se diskene . Det kunne standard versionen ikke...
Aner det ikke... Men jeg har undersøgt det lidt rundt omkring, og jeg er ikke den eneste med dette problem, men der var ingen, der havde en løsning udover en, der mente at man skulle have installeret Ms-Dos på selve disken før man installerede windows.
Ja men duer det hvis win xp nt er på primær og win98se er på sekundær? Angående mapperne i dos har jeg nu fundet ud af at hvis man skriver c:\cd 'mappe' så kan jeg godt se indholdet af mapperne.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.