Avatar billede monstermand Nybegynder
11. juli 2003 - 16:18 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

GroupWise - håndtering af mails uden modtager

Hej

Mit spørgsmål drejer sig om hvad der sker med mails i systemet som ikke har en modtager. Et eksempel kunne være at der sendes en mail til ewqeiqw@mitdomaene.dk (som ikke er oprettet). Hvad sker der med den mail – vil den ligge og fylde op?
Og ligeledes hvis en mailkonto lukkes, og adressen ikke længere findes – hvor havner mails der sendes til den tidligere bruger? Kan man evt. lade mails med ukendt modtager blive videresendt til en specifik mailkonto (fx udenmodtager@mitdomaene.dk)..
Og en sidste ting – kan det lade sig gøre at lukke en mailkonto, men stadig have en autoreply a’la ”Denne e-mail adresse findes ikke mere”..?

Håber nogen kan hjælpe. Vi kører med Novell Netware 6.0 samt GroupWise af samme version.
Avatar billede fasfan Nybegynder
11. juli 2003 - 21:02 #1
Hej igen monstermand

ad 1) I din opsætning af GWIA kan du angive hvad der skal ske med mails til ukendte modtagere. Jeg mener at som default vil disse mail blive gemt i dit problem dir, hvor de ganske rigtigt vil ligge og fylde op. Du kan vælge om undeliverable mail skal sendes til postmaster, om de skal gemmes, begge, eller ingen af ovenstående. Hvis du ikke vælger at gemme, vil GWIA afvise dem.

ad 2) Sendes en mail til en person der ikke længere findes, sker det somme som ovenfor

ad 3) Du kan oprette en 'dummy' account, f.eks. en bruger med navnet 'UNKNOWN-USER'. I denne brugers mailbox opretter du en regel der når mail modtages gør følgende 1- Reply to message, skriv at de har sendt en mail til en ukendt bruger, eller en bruger der ikke længere er i firmaet. 2- empty item. Så spørger du sikkert jamen, hvordan får jeg mailen der tidligere blev sendt til peter@xxx.dk ned i 'UNKNOWN-USER' mailboxen!!! Det gør du ved at tildele 'UNKNOWN-USER' et GroupWise Nickname der hedder peter. Herefter vil al mail til peter@xxx.dk havne i 'unknown-user@xxx.dk' mailboxen.

Er der ulemper - tjaa. Unknown-user@xxx.dk vil meget hurtigt blive kendt på de forskellige SPAM lister, hvorfor der ikke går lang tid før du vil modtage meget spam-mail, som du skal bruge megen båndbredde på at besvare. Og hver gang du har svaret på én spam mail, modtager du 10 nye.

Jeg plejer at lave en auto-reply på den aftrædende brugers mailbox, der informerer om at Peter ikke længere er ansat i xxx, og at de fremover bedes kontakte Gurli. Denne regel lader jeg køre i ca. en måned, hvorefter jeg sletter peters mailbox, og ikke længere laver autoreply. Hvis nogen fortsætter med at skrive til Peter er det bare ærgerligt.


De to løsninger kan også kombineres, så du i UNKNOWN-USERS mailbox laver en regel som følger: IF TO CONTAINS 'PETER' Then REPLY "Peter er ikke længere her.....' - EMPTY ITEM
Osv, med en regel for hver tidligere medarbejder.

/Fas
NB: Det er selvfølgelig ikke muligt at oprette en ny person der får adressen 'peter@xxx.dk' så længe UNKNOWN-USER har hans Nickname
Avatar billede monstermand Nybegynder
12. juli 2003 - 12:01 #2
Det er sgu godt der er en som dig der har styr på novell spørgsmålene. Jeg tager på ferie nu - men når jeg kommer tilbage skal jeg nærlæse dine svar. Tak for hjælpen foreløbigt!
Avatar billede fasfan Nybegynder
13. juli 2003 - 23:53 #3
Jamen så må du jo have en rigtig super ferie.

Skulle I have lyst til at ansætte mig, kan det da nok godt lade sig gøre, da jeg rent faktisk er på jagt efter et nyt job, der meget gerne må inkludere GroupWise....


:-)

/Fas
Avatar billede monstermand Nybegynder
31. juli 2003 - 13:05 #4
Hej!

Tak for dit svar. Vi har desværre ingen ledige stillinger i øjeblikket - men hvis der bliver noget, skal jeg nok huske dig ;)

Jeg er dog ikke helt klar over hvordan jeg løser problemet i henhold til dit svar:

"I din opsætning af GWIA kan du angive hvad der skal ske med mails til ukendte modtagere. Jeg mener at som default vil disse mail blive gemt i dit problem dir, hvor de ganske rigtigt vil ligge og fylde op. Du kan vælge om undeliverable mail skal sendes til postmaster, om de skal gemmes, begge, eller ingen af ovenstående. Hvis du ikke vælger at gemme, vil GWIA afvise dem."

Hvordan laver jeg det om (eller ser hvordan det er sat op nu) efter at vi har sat GWIA op??
Avatar billede monstermand Nybegynder
10. oktober 2003 - 15:37 #5
Hej,

jeg har oprettet et mere specifikt spørgsmål og skruet pointantal i vejret..

..hvis du har mod på den fasfan ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester