Avatar billede henrikhl Nybegynder
27. juli 2003 - 18:57 Der er 1 løsning

Partitionering under installation af xp

Har PC med præinstalleret xp, men vil gerne re-installere denne via medfølgende 'produktgendannelse' CD-Rom. Under installationen vil jeg gerne partitionere HD'en.

Spm.

Hvordan partitionerer jeg under installationen?
Hvor mange partitioner anbefales? (HD-størrelse knap 20G).
Hvor meget plads bør jeg allokere til især xp?
Avatar billede nmh Nybegynder
27. juli 2003 - 19:16 #1
Det er der mange meninger om. Jeg ville lave et C-drev på 10 GByte til win xp og programmer og et D-drev til at gemme data og vigtige filer. Kommer du senewre i bekneb for plads kan du så sætte endnu en disk i maskinen. De er blevet utrolig billige nu.

Under installationen får du mulighed for partitionere. Der står præcist hvad du skal gøre. På et tidspunkt skal du formatere. Jeg ville vælge ntfs formatering fo c-drevet og fat32 for d-drevet. Hvis der kommer problemer, er det så lettere at redde sine data på d-drevet ved at boote med en diskette.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester