Avatar billede thomas_it Nybegynder
14. december 2000 - 03:29 Der er 7 kommentarer

oversæt

har du forstand på photoshop, hvad mener de her:

Start with a new image in RGB mode
and write the text with black foregroundcolor.
Avatar billede rune_mariboe Nybegynder
14. december 2000 - 04:46 #1
Simpelt: Du opretter et nyt billede i RGB (tre-farv, rød, grøn, blå). Hvis du ikke har leget med CMYK/RGB osv, står den som default på RGB. Det er rullemenuen under det felt, du kan skrive, hvilken opløsning billedet skal have i. Bitmap, gråtoner, RGB, CMYK og Lab er valgmulighederne. Vælg RGB.
Tryk [Ok], når du har valgt størrelse osv...
Foregroundcolor er det modsatte af baggrundsfarve - tryk på den forresten af de farvede firkanter i \"Tools\" boksen og vælg sort.
Vælg tekstværktøjet, klik indenfor billedrammen og skriv løs ;)
Avatar billede thomas_it Nybegynder
14. december 2000 - 12:42 #2
jeg har ik forståtet noget som helst af det du forklarede sorry.

men er der ik en der forklarer mig hvad RGB er, og hvordan jeg laver det:


Start with a new image in RGB mode
and write the text with black foregroundcolor.

EKS:
Gå ind i filen >> trykker new >> osv....
Avatar billede thekrew Nybegynder
15. december 2000 - 16:42 #3
selvfølgelige hvis man er ny til grafik design så forstår man det ikke. Det ligner vist at du er :o) anyway RGB er (ligesome flot forklaret =>rune_mariboe) Red, Green, Blue altså rød grøn og blå. det er en farve format som photoshop bruger som standard. Hvis du går i hjælpe filen i photoshop kan du sikkert finde en hel introduktion til RGB, eller prøv www.adobe.dk og søg under RGB. RGB er meget brugt til webdesign idet det at man simpelthen kan blande farverne samme for at få et nyt farve. webdesigneren bruger den til at definerer en bestem farve i hans/hendes webside f.eks. \"#0000FF\" R=00, G=00, B=FF dette giver et blåt farve (bemærk at denne værdi er en hex værdi). Men hvis du skal lave den samme farve i photoshop skiver du så ude for RGB bokserne: R=00, G=00 B=255, 0% rød og grøn men 100% blå
Der er selvfølgelig også et andet farve format som hedder CMYK: Cyan, Mangenta, Yellow, K det er så sort, jeg kan lige ikke huske hvad den hed :o). denne format bruger nogle printer også men jeg tror de fleste buger RGB med en seperat sort blæk patron.

Ang. spørgsmålet => photoshop starter med at spørge dig om hvis du har lyst til at lave et nyt billede ved hjælp af RGB formatet. her kan du så vælge RGB værdierne (bare prøv dig frem ellers er der masser af sider f.eks designsbymark.com. Når du har lavet billedet kan du så vælge text tool og for at skrive dit tekst ind

håber at det forklaret
Avatar billede thekrew Nybegynder
15. december 2000 - 16:46 #4
jeg vil råde dig med at besøge http://www.designsbymark.com her kan du læse og finde mange adobe tutorials..læs dem grundigt samtidig med at du har Adobe Photoshop åben prøv at lave nogle af dem :o)
Avatar billede rune_mariboe Nybegynder
16. december 2000 - 17:17 #5
krew«Hehe, jeg havde lidt småtravlt *G* ... K står for \"blacK\"... Og nej, næsten alle blækprintere bruger CMYK med separat sort patron (det er vist kun enkelt plottere, der kan bruge RGB+K) - det kan du oxo se, hvis du glor på din farvepatron... Det er oxo derfor, man kan vælge CMYK i PS - der sker altid småfejl i konverteringen fra skærmens RGB (hvor de tre farver jo sidder enter i trioler [knapt så dyre skærme] eller som på TV i striber [allerhelvedes dyre skærme *G]) til printerens CMYK... Jeg tvivler på, der findes printere, der brug Lab eller HSL - Hue Saturation Lightness ville være svært - en patron med alle farve, en med farvestyrke og en med lys?! *G* ... og Lab ville heller ikke være nemt - tre forskellige patrone med to farvetoner i hver..!?

thomas«Hmm... Well, hvis du stadig ikke kan finde ud af det, ka\' jeg lige skrive en lille tutorial med screenshots, du kan følge..? :)
Avatar billede pokemaster Nybegynder
05. juni 2001 - 21:15 #6
Luk venligst dette spørgsmål ! :)
Avatar billede rune_mariboe Nybegynder
06. juni 2001 - 14:00 #7
Jatak! LOL ... Men fik manden overhovedet svar på sit spørgsmål? ;)
Go\' ferie, folkens! (og held og lykke med eksaminerne;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester