Avatar billede a-hawk Nybegynder
05. august 2003 - 23:50 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Overclocking af GeForce 4 MX 440-SE-kort

Hej allesammen.

Jeg fik lige lyst til at lege lidt med mit grafikkort og hentede derfor et program kaldet RivaTuner.
Jeg oc'ede processor-hastigheden på hele 20%, fra 250/300 til 250/360, testede det med 3DMark 2001 og scorede næsten 700 point i forhold til de normale indtillinger.

Da jeg ikke er ekspert indenfor dette emne, vil jeg hellere spørge eksperterne selv. Hvad kan jeg mere gøre for at forøge fsp'en i spil og benchmark-programmer?
Fortæl mig lidt mere om mipmapping, antistroping antialiasing, osv.

Desuden er der ingen køler på mit grafikkort. Kan det af den grund blive for varmt og ødelægge, og kan det gå ud over de andre dele i computeren?
Avatar billede kreidlerhansen Nybegynder
06. august 2003 - 00:21 #1
Giv GPU'en en smule også :o)

Ang. varme skal du ikke bekymre dig, medmindre der opstår ustabilitet - og sker der endelig ustabilitet eller forskellige uregemæssigheder (f.eks. grafikfejl i form af sorte streger o.l. der ikke hører hjemme), skal du blot clocke en smule ned.

I FPS-krævende spil, vil jeg mene alle de små, krævende ting lige så godt kan slås fra i første omgang. AA f.eks., som dit grafikkort ikke er kraftigt nok til at trække i hovedparten af sådanne spil, skal du deaktivere og ellers sørge for kortet er sat til at køre så agressivt som muligt.

Højere FPS fåes ved at fjerne baggrunds-"støj" fra andre programmer, ved ganske enkelt at lukke dem. Sørg med andre ord for ikke at have et billede på dit skrivebord og at alle visuelle temaer o.l. er fjernet i forbindelse med de aktuelle programmer.
Det er alle de små ting, der tæller i sidste ende :o)
Avatar billede a-hawk Nybegynder
06. august 2003 - 01:37 #2
Undskyld fejlen: antistroping = anisotrop filtering, hedder det jo!

Som jeg skrev før, forøgede jeg core- og memory-clock med ca. 20%, dvs. 300/365 (og ikke 250/360), men der var en del fejl i grafikken (som du nævner). Kan jeg på nogle måder fjerne de fejl og clocke kortet lidt mere?

Til sidst: Hvad er forskellen på at clocke selve kortet og at clocke driveren, hvilket er muligt med RivaTuner?
Avatar billede lrd Nybegynder
06. august 2003 - 08:37 #3
Avatar billede kreidlerhansen Nybegynder
07. august 2003 - 12:45 #4
Fejlene kan i første omgang "flyttes" ved at benytte bedre køling (f.eks. RAM-sinks og en bedre køler på GPU'en og øget luftgennemstrømning i kabinettet), men der er grænser for, hvor meget det kan hjælpe.
Vandkøling giver en tand ekstra og hvis man har mod på forskellige  modifikationer, såsom at øge strømtilførslen til RAM og GPU, kan man klemme lidt mere ud af kortet.

Der er dog så lidt at hente, ydelsesmæssigt, at det dårligt kan betale sig. Som hovedregel kan man nøjes med de første 10-15%, afhængigt af hvor clock-villigt kortet er, og så kører det såmænd udmærket!
Avatar billede lrd Nybegynder
07. august 2003 - 12:47 #5
kommer her overhoedet feedback *SS*
Avatar billede a-hawk Nybegynder
07. august 2003 - 22:26 #6
Tak for svarerne.

Jeg clocker både kortet og driveren med ca. 18% (295/355), men kan man nøjes med kun at clocke en af delene og opnå samme resultat? Er der evt. fordele/ulemper?
Avatar billede kreidlerhansen Nybegynder
08. august 2003 - 12:53 #7
Det varierer... Nogle programmer vil gerne have en høj clockfrekvens på RAM'ne, andre på GPU'en, så den største gevinst er naturligvis ved at clocke dem begge :o)
Jeg har indtryk af man får den største gevinst ved at clocke RAM'ne højt og så lade GPU'en arbejde ved en lidt mere moderat clockfrekvens, vil jeg dog sige...

Typisk opstår der grafikfejl når RAM'ne er clocket for højt og billedet fryser, når GPU'en har fået en tand for meget - i hvert fald min erfaring :o)
Avatar billede a-hawk Nybegynder
08. august 2003 - 23:15 #8
Forkert svar!!!

Kreidlerhansen, hvis du har prøvet programmet RivaTuner, så ved du at man kan clocke kortet (dvs. man giver kortets GPU og RAM en højere hastighed, hvis man kan sige det sådan), men man kan også clocke selve driveren (i dette tilfælde 44.03) på samme måde.
Jeg har dog fundet ud af at kortet ikke yder mere ved at clocke begge dele. Jeg clockede kortet (og ikke driveren) til 295/355 og fik samme score som før, hvor min driver også var clocket til 295/355.
Lyder det forkert?
Det kan være jeg har misforstået noget!
Avatar billede kreidlerhansen Nybegynder
09. august 2003 - 16:37 #9
Æh... Om du clocker komponenterne via CoolBits i RivaTuner eller om RivaTuner tager fat i selve kortet, gør ingen forskel!

MEN! Afhængigt af ens opsætning i programmet, er det ikke altid de angivne clockfrekvenser kortet kommer til at arbejde med!

I nogle tilfælde står der f.eks. 288Mhz på GPU'en, men for at tage hensyn til forskellige variabler, sættes den reelle clockfrekvens til f.eks. 286Mhz...
Derfor kan man til tider opleve, at der er forskelle mellem de to "måder" at clocke på, men hvadenten man går den ene eller den anden vej, clocker man kortet...
Avatar billede kreidlerhansen Nybegynder
10. august 2003 - 00:03 #10
Takker for points :o) Går ud fra du fandt ud af det, du ville vide...
Avatar billede a-hawk Nybegynder
10. august 2003 - 22:15 #11
Selvtak! Ja absolut, det var noget jeg kunne bruge.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester