06. august 2003 - 15:43Der er
24 kommentarer og 2 løsninger
Gul tekst boks?
Den gule tekst boks der kommer når man holder over ik? Kan den gule farve ændres? Ved ikke om dette spørgsmål er rigtig placeret... Men andede det ikke :)
Du kan ikke ændre den gule farve nej. Den gule boks er der iøvrigt kun i Internet explorer. Men du kan da gøre en del andre ting hvis du har lyst. Prøv at kigge lidt på disse links:
ckh >>> Det er sådan set ikke kun Internet Explorer der bruger den gule boks. Det du tænker på er alt-attributten i <img>, som rigtignok kun viser den gule boks i IE.
Dette er dog en (slags) fejl fra IE's side da alt kun er til for at lave en alternativ tekst til billedet (altså hvis brugerens browser ikke viser billederne). I stedet skal man bruge title som kan bruges i alle browsere, og viser den såkaldte gule boks.
skovenborg>> Du har fuldstændig ret i at det var alt-attributten i <img> jeg tænkte på (og svarede ud fra). Jeg syntes spørgsmålet lød som om det var det der blev referet til :)
roenving >>> Det gør det i alle de mozilla browsere jeg har prøvet - men i hvert fald er det ikke alt man bør bruge for at lave den gule boks: http://www.w3.org/2001/06tips/altAttribute
Det er det samme med billeder - roenving viste det bare med tekst hvor title også kan bruges. Men ingen af dem kan ændres - brugeren må da også have lidt sikkerhed så folk ikke bare kan komme og pille ved ens computer fra en hjemmeside ;-)
Så vidt jeg kan se skal du bare lave et nyt array med de valgte indstillinger: messages[0] = new Array('red_balloon.gif','Here is a red balloon on a white background',"#FFFFFF"); messages[1] = new Array('duck2.gif','Here is a duck on a light blue background.',"#DDECFF"); messages[2] = new Array('test.gif','Test description','black','white');
og så tilføje linket: <a href="#" onmouseover="doTooltip(event,0)" onmouseout="hideTip()">Link 1</a><br> <a href="#" onmouseover="doTooltip(event,1)" onmouseout="hideTip()">Link 2</a><br> <a href="#" onmouseover="doTooltip(event,2)" onmouseout="hideTip()">Link 3</a><br>
Havde selv fundet ud af det men kan man dele point? Sådan Skovenborg får halvdelen for forklaringen og ckh for linket? Hvorfor kan jeg kun give til Roenving?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.