Avatar billede planet_orion Nybegynder
07. august 2003 - 14:34 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Hvordan kan man se hvilket bånd der sidder i tape-stationen?

Hej Alle,

Jeg har tit undret mig over, hvor man kan se hvilket bånd der sidder i drevet? Er det muligt at man kan "browse" båndet for at se hvornår der er blevet taget backup på det?

Jeg har en kunde, som ikke lige har været så god til at skrive på båndene, så ... hvis man kan det på en eller anden måde så ville det være dejligt.

Nogle ideer?
Avatar billede mindless Nybegynder
07. august 2003 - 14:37 #1
Select Båndstation - Højreklik - Inventory
Avatar billede planet_orion Nybegynder
08. august 2003 - 14:11 #2
Hey!

Nej, desværre. Der kan man heller ikke se det. Jeg synes næsten jeg har prøvet alt i programmet efterhånden.

Nogen der har nogle andre ideer?
Avatar billede mindless Nybegynder
08. august 2003 - 14:30 #3
Hvis man lader båndstationen køre en inventory på det bånd som sidder i, så kan man også se navnet på det bånd som sidder i.
Det har virket lige siden Backup Exec 6.0 og virker også i 9.0.
Ellers kan der være noget galt med installationen......
Se evt. her: http://seer.support.veritas.com/search_forms/SearchFrame.asp?SearchTerm=inventory&Path=seer%2esupport%2everitas%2ecom%2fdocs%2f207660%2ehtm
Avatar billede planet_orion Nybegynder
08. august 2003 - 14:54 #4
OK! Så må jeg ud og sparke lidt til den server igen.

Så må jeg havde set forkert eller lavet en fejl i installationen.

Skriv lige igen så du kan få points ...
Avatar billede mindless Nybegynder
08. august 2003 - 15:42 #5
Se nu lige om du kan få det til at virke først.
Båndstationen skal lige have lov til at køre inventory før den kan vise hvilket bånd der sidder i (det kan være der mangler lidt tålmodighed) :-)
Avatar billede planet_orion Nybegynder
08. august 2003 - 15:48 #6
Det skulle ikke undre mig, nogen gang har vi vel alle lidt travlt =)

Jeg køre ud til kunden mandag og drikker alt deres kaffe ...
Avatar billede planet_orion Nybegynder
22. september 2003 - 11:18 #7
Du har ret :) Dog måtte jeg reinstallere software hos lige denne her kunden for at få det til at virke ...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester