Avatar billede brerup Nybegynder
17. december 2000 - 18:14 Der er 4 kommentarer

mangler d-drev

Vores computer kan ikke finde vores d-drev
Vi har en computer med Creative pc-dvd drev
computer kan ikke finde vores d-drev
Har i nogen ideer til at løse dette
Vores computer er under garanti, men den
dækker ikke hvis der er tale om software fejl.mvh. Poul Bilde Brerup
Avatar billede jakoba Nybegynder
17. december 2000 - 18:27 #1
Har i master/slave sat korrekt på dvd-drev og harddisk. Hvis begge er sat til master vil det ene blive ignoreret.
Det er jumpere på selve drevet og der er som regel en beskrivelse trykt på drevet så man kan se hvor de skal sættes.
Avatar billede jj2 Nybegynder
17. december 2000 - 20:13 #2
>>brerup

Prøv evt. følgende:

1. -Læg en data-cd i d-drev.

2. -Foretag opstart med en Windows98-dos-startdiskette.
-Prøv derefter med dir d:
-Virker det ikke? -Er der muligvis tale om fejl ved kabler eller jumper-settings? -D-drev skal sættes som slave.

3. -Lad Windows søge efter ny hardware. -Så skulle den kunne finde d-drevet, hvis d-revet er korrekt installeret i computeren og der ikke er opstået løse forbindelser?

4. -Hvis 1 til 4 ikke giver resultat? -Er det antagelig nødvendigt at åbne computeren og efterse alle kabler og jumper og starte forfra igen ved punkt 1.

Håber det hjælper?

MVH
jj2
Avatar billede apollo69 Nybegynder
19. december 2000 - 00:47 #3
Øhh, skal harddisk ikke være primær master og dvd sekundær master?
Eller er jeg helt gal på den.
Avatar billede apollo69 Nybegynder
18. marts 2001 - 11:17 #4
Er det ved at være lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester