19. august 2003 - 20:04Der er
6 kommentarer og 1 løsning
2 harddiske og 2 cd drev opsættes hvordan?
Jeg har 2 harddiske, 1 cd brænder og et dvd drev. Hvordan skal det sættes op (kabel og jumpers) ? Jeg prøvede at sætte brænder og dvd drev på samme kabel, men det har jeg så fået at vide ikke er en god idé ? Jumper settings vil jeg somsagt også gerne have en forklaring på, tak.
hmm, så er der bare noget jeg ikke helt forstår.. for nu prøvede jeg så at tage alle ting ud, for at få system i rodet..Men noget gør jeg da galt. Har kun sat min HD til med OS på, men jeg kan ikke få den til at blive master.. den booter op som secundary slave! Hvad pokker gør jeg galt. I BIOS er den sat til at auto detecte
Men hvis du helst vil undgå fejl brænding vil jeg sætte det sådanne sammen.
Den harddisk hvor på dit OS ligger på "windows/ linux eller andet".: skal være primary master. brænderen skal være.: Primary slave.
hardisk nr. 2 skal være.: sec. master dvd drev.: skal være sec. slave.
Jumper settings.: er meget forskellige fra producent til producent, men disse indstillinger står tydeligt beskrevet på selve harddisken eller en medfølgende manual. cabel select.:(CS) betyder at enhedernes rækkefølge (prim,slave) bestemmes af ´den måde de er sat på selve kablet. single master.:(SM)betyder at der ikke er flere enheder på kablet en denne enhed. og din bios vil derfor ikke bruge tid på at lede efter flere enheder på dette kabel. master.:(M) betyder at enheden skal havde første priotet på kablet. Slave.:(S) betyder at enheden skal havde anden priotet på kablet.
ok, det var så åbenbart kablet der var problemet.. Jeg forsøgte at smide det kabel som normalt sad til cd drevene hen på Harddisk med OS, og så blev den master.. Men så er der et andet problem ;) Det kabel som så skal nå op til cd drevene er ikke langt nok (nr 2 "stik" på kablet kan ihvertfald ikke nå).. Sker der noget ved at jeg tager kablerne af bundkortet, og bytter om på dem - for så tror jeg det vil have passende længde.. Jeg mener.. er der nogen egentlig forskel på de 2 kabler, eller er det kablets placering på bundkortet som er den eneste betydning?
(jeg er ny her, så: "2*bedsize - er der nogen måde jeg kan give dig point, for dit svar var sådan set rigtigt nok") :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.