Avatar billede badper Nybegynder
30. august 2003 - 23:47 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

DHCP, VPN, DMZ, IP SAHRING hvad bruger man alt det til

DHCP, VPN, DMZ, IP SAHRING hvad bruger man alt det til???
Det er på en trådløst internet sender.
Avatar billede Slettet bruger
30. august 2003 - 23:53 #1
www.whatis.com - der får du ihvertfald svar på de 3 første. Den sidste ved jeg ikke lige hvad skal  betyde
Avatar billede snowball Novice
31. august 2003 - 00:01 #2
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
31. august 2003 - 00:03 #4
DHCP: uddeling af ipaddresser på et lokalnetværk.

VPN: virtual private network, skaber en krypteret tunnel gennem internettet så man kan sikkert forbinde til andre lokal netværk gennem internettet.

DMZ: demilitariseret zone, en zone man sætter maskiner i hvis de f.eks skal være web-servere. Det er en zone som er isoleret fra lokalnetværket og med kontrolleret tilgang fra internettet.

Ip sharing: Det er den funktion hvor alle maskinerne på lokalnetværket kommer ud på internettet via routerens ipaddresse, selvom de selv har en lokal specifik ipaddresse. Ude på internettet opfattes det som om der kun er 1 maskine på den pågældende ipaddresse men der kan være mange på lokalnetværket bagved. Det kaldes også NAT, network address translation.
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. august 2003 - 00:04 #5
DHCP er dynamisk uddeling at IP adresser, og det bruges til at uddele IP adresser til computere løbende. Hvis ikke alle computere er på samtidig, kan du spare IP adresser ved at anvende DHCP, Deter også nogle gange lettere at tildele dem dynamsik end at skulle lave ne plan for at få nettet til at fungere.

VPN er virutuel private networking og det er en måde hvorpå du via internettet kan tilslutte computere til dit netværk på en sikker måde. Hvis du tilslutter uden vpn og deler dine ressourcer, er der ingen sikkerhed og enhver hacker kan udnytte dit net. Med vpn bliver det lidt mere sikkert.

DMZ er demilitariseret zone og et firewall princio, hvor de ting der udgør et sikkerhedsproblem placeret i DMZ således at de sikkerhedsproblemer de betyder kun er et problem i DMZ og ikke på resten af nettet. Svare lidt til at du placere dit værksted i et redskabsskur, opstår der brand, er det kun skuret der brænder og ikke hele huset.

IP SAHRING ved jeg ikke hvad er .

Disse ting har intet med trådløse net at gøre, faktisk tværd imod, med trådløst er dit net så usikkert at det ville være spild at anvende VPN og DMZ ahckeren går jo bare direkte på via den trådløse forbindelse. DHCP kan sagtens anvendes på trådløst
Avatar billede snowball Novice
31. august 2003 - 00:07 #6
Laver lige et svar hvis du kunne bruge det til noget. Gad ikke selv til at skrive en masse, da de links jeg skrev forklarer det meget bedre og er også med illustrationer.

Snowball
Avatar billede badper Nybegynder
31. august 2003 - 00:10 #7
Nej jeg takker alle sammen og point er givet ud sry men mange tak skal i have
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
31. august 2003 - 00:21 #8
Interessant point uddeling :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester